GAZA (TASR) - Predstavitelia Organizácie za oslobodenie Palestíny (OOP) včera rozhodli, že 4. mája nevyhlásia nezávislý palestínsky štát a tento krok odložia na obdobie po parlamentných voľbách v Izraeli. Informoval o tom včera v Gaze člen Palestínskej ústrednej rady (PCC) Nabíl Amr.
Radosť nad orientáciou, ktorú si zvolili palestínski predstavitelia, počas rokovaní vyjadril včera B. Netanjahu. Priaznivý postoj Palestínčanov k odkladu vyhlásenia nezávislého štátu podľa premiéra zachránil mierový proces pred zrutením.
"Mierový proces je zachránený. Podľa nášho názoru sa konečné urovnanie môže dosiahnuť jedine bilaterálnymi rokovaniami," konštatoval izraelský premiér. Šéf izraelskej diplomacie Ariel Šaron na margo toho konštatoval, že akýkoľvek pokus Palestínčanov o návrat k rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN č. 181 týkajúcej sa rozdelenia Izraela by viedol ku kolapsu rokovaní. Americký prezident Bill Clinton reagoval na rozhodnutie OOP zvolaním izraelsko-palestínskeho summitu po parlamentných voľbách v Izraeli.
Hnutie islamského odporu Hamas včera oznámilo, že po vytvorení palestínskeho štátu je ochotné pretransformovať sa na politickú stranu a uchádzať sa o zastúpenie vo vláde ako ktorákoľvek opozičná strana. Toto vyhlásenie potvrdilo stanovisko, ktoré v minulosti bolo iba naznačované a považuje sa za ďalší krok, ktorý Hamas podnikol smerom k obnoveniu priateľských vzťahov s politickým rivalom Jásirom Arafatom.
V Gaze včera druhý deň pokračuje zasadanie Palestínskej ústrednej rady (PCC) - miniparlamentu Organizácie za oslobodenie Palestíny (OOP). Členovia PCC majú rozhodnúť o tom, či vyhlásiť palestínsky štát jednostranne 4. mája, alebo predĺžiť mierové rozhovory s Izraelom o ďalší rok. Na včerajšom zasadaní PCC sa zúčastnil aj zakladateľ Hamasu šejk Ahmad Jásín. Jeho prítomnosť bola prvou účasťou predstaviteľa Hamasu na stretnutí OOP a ďalším dôkazom toho, že Hamas sa snaží uvoľniť napätie s OOP. Jásín sa na zasadaní vyjadril, že OOP by mala odstúpiť od mierových dohôd s Izraelom, avšak nevyjadril sa k vyhláseniu štátu.
Od vytvorenia palestínskej správy v roku 1994 sú vzťahy medzi Arafatom a Hamasom rozporuplné. Arafat dával pokyny na uväznenie členov Hamasu ako odpoveď na samovražedné útoky, ktoré aktivisti podnikali v Izraeli v snahe podkopať mierový proces. Minulý rok dokonca uvalil niekoľkotýždňové domáce väzenie na vodcu hnutia Jásína za to, že vyzýval na útoky proti Izraelčanom.