4. mája sa končí päťročné prechodné autonómne obdobie podľa dohôd z Osla. Táto skutočnosť sa dá vysvetliť aj nasledovne: platnosť dohôd z Osla vypršala a neboli naplnené. Na to sa teraz odvolávajú Palestínčania, keď tvrdia, že ich nenaplnenie dohôd vlastne oprávňuje vyhlásiť palestínsky štát.
"V prvom rade treba povedať, že mierový proces sa nezačal v Osle, najskôr bol Camp David, pričom hlavné zásady sa dohodli na konferencii v Madride. V samotnom texte dohôd z Osla sa nikde neuvádza, že do 4. mája 1999 má byť vytvorený palestínsky štát, hovorí sa len o tom, že v tomto čase by sa mali riešiť otázky permanentného štatútu palestínskych území. Tieto otázky ostávajú zatiaľ otvorené a problém spočíva iba v časovom faktore. Môžem však takmer s istotou tvrdiť, že 4. mája Palestínčania samostatný štát nevyhlásia, bolo by to kontraproduktívne. 17. mája budú v Izraeli voľby a všetky hlavné politické sily sa zhodujú na tom, že mierový proces musí pokračovať. Najskôr by sa malo pristúpiť k realizácii druhej fázy dohody z Wye a potom k rokovaniam o konečnom štatúte území - a nič dramatické sa nestane."
Všetci traja hlavní kandidáti na post premiéra sa zhodujú na tom, že po voľbách treba urýchlene uzavrieť s Palestínčanmi dohodu. Akú formu by mala mať, dala by sa zadefinovať ako akési doplnenie dohôd z Osla?
"Rámec pre mierový proces je jasný, a preto by nemalo význam hovoriť o akomsi druhom Osle. Možno bude potrebné nanovo prepracovať časové harmonogramy. Problémy sa, samozrejme, môžu vyskytnúť, treba sa dohodnúť na permanentnom štatúte území a to je vážna vec. Podľa môjho názoru však vláda, ktorá sa sformuje po voľbách, bude veľmi širokou koalíciou a to je dobré. Izrael mal predchádzajúcich 8-10 rokov malé koalície, ktoré mali väčšinu len jedného-dvoch hlasov. A je veľmi dôležité, keď o takýchto závažných veciach rozhoduje vláda, ktorá sa teší širokej - povedzme dvojtretinovej podpore izraelských obyvateľov."
Počas úradovania súčasnej vlády sa veľakrát stávalo, že predstavitelia jedného tábora blokovali rozhodnutia z istého dôvodu a zároveň z iného tábora presne z opačného dôvodu. To v konečnom dôsledku viedlo aj k pádu koalície premiéra Netanjahua. Myslíte si, že voľby tento problém vyriešia?
"Premiér Netanjahu podpísal dohodu z Wye a tým podnikol určité politické riziko. Keď v Izraeli vznikne široká koalícia alebo vláda národnej jednoty, neznamená to, samozrejme, že bude jednoduché prijímať rozhodnutia. Je však veľmi dôležité, že pri prijímaní rozhodnutí budú prítomní reprezentanti veľmi širokého politického spektra."
Pokiaľ ide o predvolebnú kampaň, téma mierového procesu sa v nej objavuje často veľmi kurióznym spôsobom. Napríklad Jicchak Mordechaj (Strana stredu) sa snaží Netanjahuovi dokázať, že je takým istým dobrým mierovým partnerom ako on sám alebo Ehud Barak (Strana práce), aby ho pripravil o voličov medzi odporcami mierového procesu. Do akej miery bude táto téma rozhodovať o výsledku volieb?
"Barak hovorí, že má pripravený harmnonogram pre mierový proces - vrátane rokovaní so Sýriou, to isté tvrdí Mordechaj. Aj Netanjahu hovorí, že má nejaké nové myšlienky. Je ťažké usudzovať o tom, ktorý z nich bude mať tie najlepšie kapacity, aby uskutočnil to, o čom hovorí."
Je pravdepodobné, že nový Kneset bude veľmi vyvážený, a o tom, aká bude nová vláda, sa bude vlastne rozhodovať v priamej voľbe premiéra. Aké sú možné perspektívy budúcich koalícií u jednotlivých kandidátov na tento post?
"Môže sa, samozrejme, napríklad stať, že Netanjahu (Likud) sa stane premiérom a Strana práce bude najsilnejšia v Knesete. Možností je veľmi veľa. Keď však uvažujeme o troch hlavných stranách (Likud, Strana práce, Strana stredu), v zásadných otázkach sú medzi nimi rozdiely minimálne. Môj osobný názor je, že nová vláda sa bude blížiť do stredu politického spektra."
Mohli by ste spomenúť jednu záležitosť, ktorá môže byť vo voľbách rozhodujúca?
"Veľmi významnou a početnou voličskou silou sú imigranti, hlavne z Ruska. V predchádzajúcich voľbách volili väčšinou Likud a môže byť rozhodujúce, koho budú voliť teraz."
Môže sa stať, že Netanjahu podobne ako Peres v roku 1996 prehrá voľby a stratí aj post šéfa Likudu?
"Nie je to vylúčené, možno tak o dva-tri roky."
Môže sa podariť Netanjahuovi po voľbách zjednotiť okolo seba osoby, ktoré v minulosti z jeho tábora odišli teraz veľmi intenzívne bojujú, aby ho porazili?"
"V politike je možné všetko - záleží len na cene. Áno, je možné, že tí bývalí členovia Likudu, ktorí mali s premiérom kedysi osobné problémy, si po voľbách povedia, že teraz spoja svoje sily. Je to vec politickej dohody."
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ