šieho obchodného dňa bola skutočnosť, že ani 100-bodový nárast akciového indexu Dow Jones Industrial Average na úroveň 10 800 bodov neznamenal návrat eura na hodnotu 1,0620 USD/1 EUR.
Obchodovanie v úzkom pásme bolo zapríčinené aj včerajšími vyhláseniami prezidenta nemeckej centrálnej banky Hansa Tietmeyera. Ten vo svojom vystúpení uviedol, že veľké zmeny v doterajšom vývoji výmenného kurzu eura voči doláru by boli nežiaduce. Analytici teraz svoje predpovede odvodzujú od toho, akú úlohu hrá spoločná európska mena v očiach Európskej centrálnej banky. Prvou možnosťou je, že ECB bude euro brať ako stimulačný faktor rastu ekonomiky celej eurozóny, čo by znamenalo ďalší pokles eura. Ďalšou možnosťou je využitie eura ako kontroly inflačného vývoja, čo by znamenalo stabilizovanie výmenného kurzu.
Japonský jen sa obchodoval v pásme od 119,60 JPY/1 USD až po hodnotu 120,20 JPY/1 USD. Japonsko sa hneď po závere stretnutia krajín G 7 poponáhľalo s vyhláseniami, v ktorých uistilo finančné trhy, že neplánuje záviesť dodatočné stimulačné kroky vo fiskálnej oblasti. Podľa názoru ministra financií Kijičiho Mijazawu nie je jednoduché stimulovať spotrebu a kapitálové investície. Ako sa neskôr vyjadril, ministerstvo financií a centrálna banka robia, čo môžu, aby sa situácia čo najskôr obrátila k lepšiemu. Japonský akciový Nikkei 225 dosiahol k úrovni 17 000 bodov, čo bolo približne 20% posilnenie indexu od začiatku roku. Úroveň 17 000 bodov je podľa všetkého hranicou psychologického odporu. V najbližších týždňoch sa však neočakávajú zásadnejšie pohyby.
V závere obchodného dňa vystúpil so svojimi komentármi americký minister financií Robert Rubin. Podľa jeho vyjadrenia reformy v Brazílii pomohli stimulovať dôveru na finančných trhoch. K situácii v Európe uviedol, že musí stimulovať domáci dopyt a tým aj určitým spôsobom pomôcť globálnemu oživeniu. Neskôr Rubin zopakoval, že výhľad rastu v japonskej ekonomike je neistý a postupne sa objavujúce deflačné znaky vyvolávajú obavy.
Čoraz častejšie sa ozývajú hlasy popredných finančníkov, ktorí začínajú hovoriť o konci kríz, ktoré postihli finančné trhy v posledných dvoch rokoch. V nedeľu sa v tomto zmysle vyjadril popredný predstaviteľ Medzinárodného menového fondu Michel Camdessus a niekoľko dní predtým vyjadril podobný názor aj George Soros. Investorské spoločnosti však po skúsenostiach minulých rokov zostávajú aj naďalej opatrné. Hoci sa zdá, že najhoršie už je prekonané. Popredné svetové ekonomiky však ešte stále nedokážu stimulovať vlastný rast a tým aj pomôcť globálnej stabilizácii.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)