Znova sa pri návšteve Hansa van den Broeka zopakovala situácia z minulých rokov, no po jeho odchode ostalo ticho.
"Sám som mal v uplynulých týždňoch občas pocit, že sa nová vláda v tejto veci začína správať tak ako bývalá vláda. Teraz už nemôže ísť o taktiku, pri ktorej by išiel zákon do stratena, lebo hodnotenie Slovenska ohľadne prvej skupiny uchádzačov vstupu do EÚ bude v mesiacoch júl, august, september. Bude pripravený písomný materiál a ak chceme, aby tam nefigurovala veta, že SR nesplnila politickú požiadavku prijatia tohto zákona, mal by byť prijatý do 10. júla. Musím ale povedať, že vo vládnej koalícii sa tohto zákona niektorí boja."
Čoho sa boja?
"Asi kritiky opozície. A jazykový problém je veľmi citlivý aj vo vládnej koalícii."
Dávajú vám to koaliční partneri najavo?
"Otvorene to nik nepovie, ale na úrovni metakomunikácie áno."
Už je tak pripravený, že ho stačí predložiť a schváliť?
"Ešte nie, je pripravená nultá pracovná verzia, ktorá je značne nedokonalá. Je pripravená aj verzia vypracovaná Stranou maďarskej koalície. Z týchto dvoch dokumentov sa môže urobiť dobrý zákon."
Potrebuje SR zákon o používaní jazykov menšín, keď prakticky všetci u nás vedia po slovensky?
"Ide o garantovanie určitých práv na úrovni európskych dokumentov. Na Slovensku je zhruba šestnásť percent občanov neslovenskej národnosti, ktorým by mali byť garantované aspoň na regionálnej úrovni určité práva. Ide o európsku prax a požiadavku týchto komunít. Druhý argument je, že Ústava SR predpisuje na dvoch miestach prijatie takého zákona, tretí je, že už bývalá vláda po prijatí zákona o štátnom jazyku sľúbila Európskej únii zákon o jazykoch menšín."
RICHARD FILIPKO