LONDÝN, TIRANA, SOFIA (ČTK) - Britské ministerstvo obrany vypracovalo podrobný plán na vyslanie až 40 000 vojakov na Balkán. Britské jednotky by tam pôsobili ako súčasť pozemných síl NATO, ktorých úlohou by bolo zabezpečiť víťazstvo nad srbskými silami v Kosove. Napísal to včera britský denník The Sunday Times, zatiaľ čo účastníci washingtonského summitu aliancie tvrdia, že rokovanie o pozemnej operácii nie je na porade dňa. Podľa návrhu, o ktorom informuje The Sunday Times a ktorý vraj majú prerokovať ministri aliancie, sa budú ako Británia, tak USA podieľať 40 percentami na kontingente so silou 100 000 mužov. Zvyšok doplnia európski spojenci. Stratégovia sa domnievajú, že prvý týždeň by boli vojská vystavené prudkým bojom, potom by nasledovala vyčisťovacia operácia, ktorá by trvala asi mesiac, a potom by bol odpor srbských síl prekonaný.
Ministerstvo obrany pripravuje štyri možné varianty vyslania pozemných vojsk:
- použitie vojsk (so súhlasom Miloševiča) výhradne na presadenie mierovej dohody;
- podniknúť inváziu bez súhlasu, len čo letecké útoky fakticky zneschopnia juhoslovanskú armádu;
- vyslať vojská do Kosova a konfrontovať tam zvyšky odporu;
- tzv. Armageddon - teda kompletná invázia do Srbska s nasadením 200 000 vojakov.
Rozhodnutie o vyslaní pozemných vojsk by preto muselo byť prijaté rýchlo, aby vojská NATO mohli byť v Kosove koncom júla. Čakať ďalej by znamenalo vystaviť sa riziku, že boje budú pokračovať aj na jeseň, keď budú podmienky v hornatom teréne horšie.
Počet kosovských utečencov, ktorí prichádzajú z Čiernej Hory do Albánska, stále stúpa. Len za včerajšok prekročilo hraničný priechod Hani i Hotit asi 1500 utečencov, prevažne žien, detí a starých ľudí. Umiestnili ich v severoalbánskom Skadare, kde sa tak počet utečencov z Čiernej Hory zvýšil na 40 000. Podľa oficiálnych údajov je v Albánsku celkom 362 000 utečencov a albánske úrady ich nechcú vracať naspäť bez ohľadu na to, koľko ich bude. Ďalších 65 000 utečencov je v Čiernej Hore a 130 000 v Macedónsku.