Korekcia na finančných trhoch po uplynulých dňoch znamenala mierne posilnenie výmenného kurzu eura voči americkému doláru, a to až k úrovni 1,0680 USD/1 EUR. Túto úroveň však neprekonalo a neskôr sa vrátilo na hodnotu 1,0620 USD/1 EUR. V závere dňa bola zverejnená správa o tom, že juhoslovanský prezident Miloševič súhlasil so zahraničnými vojenskými silami v Kosove. Správa vyvolala vlnu nákupov eura voči americkému doláru, a to z úrovne 1,0620 USD/1 EUR až na 1,0660 USD/1 EUR.
Zaujímavá bola správa týkajúca sa oznámenia nemeckej centristicko-ľavicovej koaličnej vlády o znižovaní výdavkov federálneho rozpočtu. Nový minister financií Hans Eichel počas uplynulého obdobia už niekoľkokrát naznačoval možné zmeny. Podľa názorov odborníkov je nevyhnutné urobiť tento krok a dať financie do poriadku. Spotrebiteľské ceny v Európskej menovej únii dosiahli počas marca nárast o 1,00 % v porovnaní s rovnakým obdobím uplynulého roku. Vo februári bol nárast iba 0,8 % na ročnej báze. Údaje aj za ostatné krajiny EÚ hovoria o tom, že inflačný rast v porovnaní s februárom bol rovnaký, teda o 0,2 %, avšak z úrovne 1,00 % dosiahnutej vo februári na 1,20 % v marci. Najnižší cenový rast bol zaznamenaný v Rakúsku, a to iba o 0,1 %. Najvyšší rast inflácie postihol Portugalsko - na úrovni 2,8 % a Španielsko zaznamenalo nárast o 2,10 %. V oboch krajinách sa inflácia zvýšila o 2 %, čo je maximálna hodnota stanovená pre inflačný rast Európskou centrálnou bankou.
Japonský jen posilňoval prakticky počas celého dňa z úrovne 119,70 JPY/1 USD až na hodnotu 119,20 JPY/1 USD v jeho závere. Americký ambasádor v Japonsku Thomas Folley opätovne zopakoval postoj USA k vývoju situácie v japonskej ekonomike. Vo svojom vyhlásení však nešpecifikoval, o aký druh opatrení Washingtonu predovšetkým ide.
V prvej polovici včerajšieho obchodného dňa vydalo české ministerstvo financií správu o tom, že upravuje svoj odhad vývoja reálneho hrubého domáceho produktu počas roku 1999. Podľa novozverejnených údajov očakáva kontrakciu na úrovni 0,8 % na ročnej báze. Priemerná spotrebiteľská inflácia by nemala prekročiť hodnotu 3,60 % z minuloročnej úrovne 2,60 %. Zároveň sa zvyšuje odhad rozpočtového deficitu z hodnoty 2,60 % hrubého domáceho produktu v roku 1999 na hodnotu 3,60 %. Ministerstvo financií priznalo, že súčasná úroveň recesie je oveľa závažnejšia, ako sa predpokladalo, čo znamená, že oživenie bude oveľa pomalšie. Česká koruna bola aj napriek tomu obchodovaná v úzkom pásme a aktivita na trhu bola len veľmi nízka. Pásmo sa pohybovalo v rozmedzí od 37,750 CZK/1 EUR až po hodnotu 37,850 CZK/1 EUR.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)