Pred 50. rokmi signatári washingtonskej zmluvy slávnostne sľúbili "ochraňovať slobodu, spoločné dedičstvo a civilizáciu svojich občanov založenú na princípoch demokracie, slobody jednotlivca a vlády zákona". Tieto hodnoty sú rovnako platné dnes ako v roku 1949. Vtedy sa museli obraňovať pred silne vyzbrojenou totalitnou mocou. Dnes ich treba obraňovať pred brutálnym politickým vodcom, pred vodcom, ktorého politika úmyselne vytvorenej nenávisti, zdá sa, pochádza z čias, o ktorých sme si mysleli, že sú dávno za nami. Ak má Európa vstúpiť do 21. storočia ako spoločenstvo demokratického pluralizmu a ľudských práv, jednoducho nemôžeme tolerovať krviprelievanie uprostred nej. Neúčinne sa prizerať.
Ak nič iné, tak kríza v Kosove zintenzívnila potrebu konania washingtonského summitu. Lebo táto vrcholná schôdza bude rovnako o Kosove ako o budúcnosti širšej euroatlantickej bezpečnosti, lebo tak ako znova potvrdíme washingtonskú zmluvu, potvrdíme aj nás záväzok hlavným hodnotám, na ktorých sa Európa musí budovať. Summit nielen potvrdí tieto hodnoty, ale rovnako zaistí, že naďalej budeme mať prostriedky na ich ochranu, ak budú ohrozené.
Kríza v Kosove ukazuje, že novú Európu nemožno vybudovať len principiálnymi vyhláseniami. Rovnako požadujeme konkrétne nástroje, ktoré sú schopné vyriešiť akútne krízy a nestabilitu. Summit nám poskytne tieto nástroje. Zaistí to, aby sme naše hodnoty udržali dnes i zajtra.
Kosovo jasne demonštruje potrebu, aby bola diplomacia krytá spoľahlivou vojenskou silou. Videli sme, že prosté naliehanie na to, aby sa rešpektovali isté hodnoty, je málo platné, ak ich naozaj nie sme schopní udržať a ochrániť. To, aby sme mali rozhodujúci vojenský vplyv na krízu bez spôsobovania zbytočných strát na civilnom obyvateľstve a bez vystavovania našich jednotiek priveľkému riziku, si vyžaduje jednotné velenie a moderné vybavenie. NATO má oboje. S novou štruktúrou velenia, novými iniciatívami na zvýšenie vojenskej schopnosti NATO a s novou strategickou koncepciou summit zaistí, že aliancia si zachová tento kapitál v meniacom sa bezpečnostnom prostredí budúceho storočia.
Kosovo potvrdzuje aj ďalšiu základnú pravdu o tom, ako budovať dlhodobý bezpečnostný systém pre Európu - potrebu spolupráce. Napokon, bezpečnosť Európy sa dotýka každého. My v NATO si to uvedomujeme. Zúčastňujeme sa na aktívnej spolupráci s 25 partnermi, aby sme pomohli vytvoriť región stability od Vancouveru po Vladivostok. Summit Euroatlantickej partnerskej rady (EAPC) vo Washingtone, na ktorom sa zídu partneri a spojenci, nám poskytne šancu opäť potvrdiť dôležitosť, akú prikladáme tejto spolupráci. Summit EAPC zaistí, že naši partneri budú mať čoraz väčšie slovo pri tých operáciách NATO, ktoré sú odpoveďou na krízu. NATO a jeho partneri ešte viac zvýšia úroveň spolupráce, pri upevňovaní regionálnej bezpečnosti pri úsilí o humanitárnu pomoc. Mnohí partneri zohrajú naplno svoju úlohu, keď pôjde o nastolenie mierového riešenia v Kosove.
Mnohí naši partneri, niektorí z nich dokonca priamo susediaci s Juhoslovanskou zväzovou republikou, a tak viac ovplyvnení konfliktom, podporujú naše úsilie. Niektorí poskytli NATO svoj vzdušný priestor, iní prijímajú státisíce utečencov, často za vysoké náklady. Uvedomujeme si nesmiernu ľudskú, hospodársku a politickú záťaž, ktorú znášajú susedné krajiny. Skláňame sa pred odvahou, ktorú preukazujú, a obeťami, ktoré prinášajú, aby čelili tejto výzve. Spojenci vynaložia všetko úsilie, aby týmto krajinám pomohli v tomto ťažkom období.
Jedna z krajín, ktorá hrá životne dôležitú úlohu pri hľadaní politického riešenie tohto konfliktu, je Rusko. Je jasné, že kosovský konflikt zaťažil naše vzťahy. Napriek tomu verím, že v budúcnosti sa naplno využije potenciál, ktorým disponuje Stála spoločná rada NATO - Rusko. NATO a Rusko sú priveľmi dôležité na to, aby sa navzájom ignorovali.
Kosovo nemohlo jasnejšie dokázať, že budúcnosť juhovýchodnej Európy má vplyv na nás všetkých. To, aby sme vytvorili prostredie, v ktorom budú prekvitať naše spoločné hodnoty, si preto vyžaduje viac než iba krátkodobú akciu: potrebuje aj ucelenú víziu budúcnosti juhovýchodnej Európy. Tento cieľ sa budeme snažiť dosiahnuť na washingtonskom summite. Naše stretnutie bude možnosťou zamyslieť sa nad budúcnosťou Kosova, keď sa medzinárodné spoločenstvo začne presadzovať mierové urovnanie. Čo sa týka ďalších otázok, summit začne prácu na sérii iniciatív na podporu bezpečnosti v širšej juhovýchodnej Európe. Tieto iniciatívy by mohli doplniť ostatné snahy, ktoré v súčasnosti podniká Európska únia a OBSE. Boli by ďalším príkladom toho, že medzinárodné spoločenstvo sa zaujíma nielen o súčasnú krízu, ale aj o to, čo sa bude diať potom. Chceme pomôcť ľuďom na Balkáne, ako súčasti euroatlantického spoločenstva, k mieru a prosperite.
Washingtonský summit znova zdôrazňuje náš záväzok pracovať na vytvorení euroatlantického bezpečnostného priestoru, založeného na našich spoločných hodnotách: na mieri, demokracii a ľudských právach. Angažovaním sa v Kosove preukazujeme, že nielen stojíme za našimi hodnotami, ale sme aj ochotní ich obhajovať. Úsilím o mier a dlhodobú stabilitu na Balkáne vysielame signály o tom, že v našom atlantickom spoločenstve tieto hodnoty majú svoj význam. To je ústredné posolstvo nášho washingtonského summitu - summitu, ktorého význam sa nezmenšil kosovskou krízou, ale naopak, vzrástol.