WASHINGTON, PARÍŽ, BRUSEL, BELEHRAD, PODGORICA (REUTERS, ČTK) - Ministri zahraničných vecí USA a Británie Madeleine Albrightová a Robin Cook včera na tlačovej konferencii vo Washingtone potvrdili, že sú proti tomu, aby boli v "nepriateľskom prostredí" v Kosove rozmiestnené pozemné vojská. Podľa Cooka nie je potrebné posielať do Kosova vojakov. "Čas je naším najväčším spojencom," konštatoval. Albrightová vyjadrila zhodné presvedčenie spojencov, že letecké údery NATO môžu splniť cieľ, prinútiť srbské sily na odchod z Kosova a umožniť návrat etnickým Albáncom.
Európski lídri už predtým odmietli špekulácie o tom, že NATO využije svoj summit k 50. výročiu vzniku aliancie na oznámenie, že posiela svoje jednotky do Kosova. Francúzsko a Británia oznámili, že sú otvorené prehodnoteniu plánov na možné použitie vojakov pozemných jednotiek, podľa ich predstaviteľov však otázka nebude vyriešená na dnešnom summite vo Washingtone. Taliansky šéf diplomacie Lamberto Dini na otázku, či sa Taliansko pripojí ku skupine krajín podporujúcich vyslanie vojakov, povedal: "Neviem o existencii takejto skupiny." Britský minister obrany Doug Henderson zopakoval vyjadrenia premiéra Tonyho Blaira, podľa ktorého sa naďalej prehodnocujú všetky vojenské možnosti, ťažkosti spojené s vyslaním vojakov proti "nepokorenej srbskej vojnovej mašinérii" sú však nebezpečne veľké.
Predstavitelia Európskej únie v Bruseli oznámili, že EÚ zakáže dodávky ropy do Juhoslávie. Opatrenie môže vstúpiť do platnosti v polovici budúceho týždňa. Čierna Hora vyjadrila nádej, že sa jej zákaz týkať nebude. Princípy zákazu schválili v stredu v Bruseli veľvyslanci členských krajín a v pondelok ho budú musieť formálne schváliť ministri zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu. Zákaz bude mať len dve výnimky, a to dodávky ropy na humanitárne účely a dodanie tých, ktoré sú už na ceste. Nemecký kacelár Gerhard Schröder v nedeľu v denníku Washington Post uviedol, že Juhoslávii dodáva ropu Maďarsko, ale Budapešť to vzápätí odmietla. V stredu minister priemyslu Attila Chikán vyhlásil, že dodávky ropy cez Maďarsko do Juhoslávie "realizovali firmy rôznych krajín", ale podľa jeho informací však - až na jednu výnimku lodnej dodávky ropy - išlo väčšinou len o malé množstvá ropy.
Srbská agentúra Beta hlásila včera tri silné výbuchy v Belehrade. Vojenské letisko v Batajnici zasiahlo 20 striel a zasiahnutá bola aj továreň v centre Belehradu. Podľa Bety sa okolo 15.15 h SELČ neďaleko Nového Sadu ozvali dva výbuchy, za ktorými asi po piatich minútach nasledovali ďalšie dve detonácie. Podľa agentúry Tanjug bombardovali lietadlá stredisko kosovských Albáncov Priština. Na hraniciach Juhoslávie s Albánskom boli včera prestrelky medzi srbskými jednotkami a albánskymi pohraničníkmi.