Rakúšania sú s členstvom svojej krajiny v Európskej únii veľmi spokojní a 74 percent je za ďalšie zotrvanie Rakúska v tomto zväzku. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Spoločnosti na štúdium sociálnych vied, ktorý sa uskutočnil pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu. Je to jeden z najlepších výsledkov za necelých päť rokov rakúskeho členstva v EÚ. V referende uskutočnenom pred vstupom bolo za členstvo asi 64 percent voličov, neskôr s prvými prispôsobovacími problémami podiel spokojných klesal a v niektorých obdobiach sa krátkodobo dostal i pod 50 percent. Odvtedy sa však situácia stabilizovala a teraz Rakúšania vnímajú viac výhod členstva než prípadné nevýhody. Podľa prieskumu je teraz len 20 percent opýtaných proti členstvu svojej krajiny v EÚ, šesť percent nemá názor.
SÍDLO OOP JE ZATVORENÉ
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu včera nariadil uzatvorenie palestínskych úradov v sídle Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) vo východnom Jeruzaleme. Netanjahu o tom rozhodol na mimoriadnej porade kabinetu, ktorú zvolal po tom, čo zistil, že palestínsky koordinátor pre záležitosti Jeruzalema F. Husajní prijal v sídle OOP zahraničnú delegáciu, hoci doterajšie dohody Palestínčanov nedovoľujú vyvíjať na pôde Jeruzalema žiadne medzinárodné aktivity. Izrael považuje v rozpore s medzinárodným spoločenstvom celý Jeruzalem za svoju nedeliteľnú metropolu, ale Palestínčania počítajú s tým, že východná časť sa stane hlavným mestom ich budúceho štátu. Izrael východný Jeruzalem obsadil v roku 1967.
MIEROVÁ DOHODA
DO ROKU 2000
Japonsko a Rusko potvrdili úmysel nájsť riešenie v otázke sporného súostrovia Kurily a podpísať mierovú dohodu do konca roku 2000. Informoval o tom včera v Tokiu hovorca japonskej vlády Hiromu Nonaka. Podľa Nonaku sa na tom dohodol v stredu v Moskve ruský prezident Boris Jeľcin s bývalým predsedom japonskej vlády Rjútaróm Hašimotom, mimoriadnym diplomatickým poradcom súčasného premiéra Keiza Obučiho. Spor o ostrovy pri pobreží Hokkaidó, ktoré v roku 1945 obsadil bývalý Sovietsky zväz a ktoré japonská strana žiada späť, doteraz bránil uzavretiu bilaterálnej mierovej zmluvy. (ČTK, TASR)