Na začínajúcom sa washingtonskom summite NATO má tentoraz svoje želiezko v ohni aj Slovensko

Na trojdňovom summite NATO vo Washingtone má svoje želiezko v ohni aj Slovensko. Nedeľa, jeho záverečný deň, je totiž otvorená aj pre 25 členských štátov programu Partnerstvo za mier. Aj keď sa podľa ministra Kukana vo Washingtone nedajú očakávať "žiadne

dramatické rozhodnutia", je už takmer isté, že Slovensko bude spolu s Bulharskom preradené do skupiny siedmich horúcich kandidátov, ktorí sa uchádzajú o pozvánku na vstup.

Počas posledného summitu v júli 1997 v Madride sa tešili Česi, Poliaci a Maďari. Vo Washingtone zrejme podobný dôvod na oslavu nebude mať nikto, aj keď jednoznačne najbližšie k členstvu majú Slovinci. Slovenská vláda stredajším rozhodnutím o povolení tranzitu vyslala ďalší jasný signál, že má o spoluprácu s alianciou eminentný záujem. Problém je však v tom, že o čo ťažšie sa dá do NATO vstúpiť, o to jednoduchšie sa dá z aliancie vystúpiť. Zjednodušene povedané, stačí zaslať list vláde USA a do roka môžete opäť z plných pľúc vychutnávať pocit "slobody". A tak v Bruseli a vo Washingtone v súvislosti s prípadným slovenským členstvom čakajú dnes aj na to, či sa proces demokratických zmien v krajine stane trvalým. Akýkoľvek pokus o spoluprácu so súčasnou opozíciou si totiž NATO len ťažko dokáže predstaviť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa teda vo Washingtone aj rozhodovalo o ďalších pozvánkach pre nových členov, Slovensko by ešte medzi nimi s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo. V slovenských diplomatických kruhoch sa dokonca môžete stretnúť s názorom, že pre Bratislavu bude paradoxne "úspechom", ak Washington nepozve nikoho. Maximálnou satisfakciou, ktorú môže Dzurinda v USA dosiahnuť, by bolo menovanie Slovenska ako jedného z lídrov uchádzačskej skupiny, čo by mu vytvorilo dobré šance na predpokladaný najbližší "rozširovací" summit aliancie, ktorý možno očakávať pravdepodobne až po prezidentských voľbách v USA v roku 2000.

Zatiaľ čo Česi, Maďari a Poliaci to mali ako prvolezci pomerne jednoduché - v prvotnej eufórii rozšírenia im bolo kadečo odpustené - na každú ďalšiu krajinu budú kladené už

SkryťVypnúť reklamu

omnoho väčšie požiadavky. Aj preto je naše prípadné pozvanie aj v ich rukách a bude závisieť od skúseností aliancie s prvými novými členmi, či sa vôbec ešte v budúcnosti odhodlá rozšíriť svoje rady. Psychológia ďalších kôl rozširovania NATO bude teda odlišná a o to viac môže byť Slovensko, ešte v roku 1994 citované ako horúci kandidát, "vďačné" za politiku predchádzajúcej vlády.

Ak sa chcete dostať do aliancie, správajte sa tak, akoby ste už boli jej členmi - znie jednoduchý, ale veľmi účinný recept z Washingtonu. Aj preto si premiér Dzurinda nedávno trúfol vyhlásiť, že Slovensko je už de facto v NATO. Ak by sme totiž nepovolili aliancii tranzit cez naše územie, pri rakúskej a švajčiarskej neutralite by sa jej prístup na Balkán predovšetkým z nemeckých a britských základní výrazne skomplikoval. To však nestačí. Slovenská armáda, ale aj vládna administratíva musia urýchlene vytvoriť niektoré nové organizačné štruktúry, ktoré budú zodpovedať organizácii bezpečnostných zložiek aliancie. Stručne povedané: aby ktorýkoľvek bruselský úradník či dôstojník z európskeho velenia NATO v Monse mohol nájsť na Slovensku rovnocenného partnera do diskusie.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie o tranzite nám vynieslo aplauz na otvorenej scéne počas nedávneho zasadnutia Severoatlantickej rady v Bruseli. Každodenná organizačná a diplomatická práca, ale aj stabilita vnútropolitickej scény by sa mohli v budúcnosti zúročiť vo forme skutočného pozvania.

JURAJ KITTLER

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 546
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 240
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 995
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 048
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 824
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu