nu nasledujúcich troch dní bude dominovať otázka Kosova.
Nebolo ťažké vopred predvídať, že NATO sa bude snažiť vyriešiť problém Miloševič ešte do svojho summitu. Tieto názory sa začali objavovať už na jar tohto roku, keď sa bojujúce strany opäť prebrali k životu po tuhej kosovskej zime. Namiesto mierovej zmluvy z Rambouillet poslal však belehradský diktátor jubilujúcej aliancii dar v podobe tisícov mŕtvych, desaťtisícov nezvestných a státisícov vyhnaných kosovských Albáncov, ohrozujúc tak stabilitu celého už tradične nepokojného Balkánu.
Otázka Kosova bude pravdepodobne dominovať celej trojdňovej washingtonskej schôdzke, podľa pozorovateľov vôbec najväčšieho summitu, aký kedy hlavné mesto USA hostilo. Je s ňou veľmi úzko spojený aj druhý bod atlantickej agendy: nový strategický plán NATO pre 21. storočie. Už udalosti v Bosne pred niekoľkými rokmi boli jasným dôkazom toho, že aliancia bude v záujme vlastnej bezpečnosti čoraz častejšie nútená zasahovať aj mimo svojho vlastného územia. "Ak si chcete zaistiť vlastnú bezpečnosť, nestačí si len dať mreže na okná a kúpiť bezpečnostnú zámku. Dôležité je, aby bol poriadok aj vo vašom najbližšom susedstve," konštatuje lakonicky jeden z vysokých úradníkov bruselskej centrály.
Ukazuje sa teda, že aj ťažiskom pôsobenia NATO sa v budúcnosti stanú najmä mierové misie vo svete. USA chcú pritom do novej stratégie presadiť zásadu, aby mohla aliancia v nutných prípadoch zasahovať aj bez požehnania Bezpečnostnej rady OSN - ktorá v súčasnom zložení nie je schopná dohodnúť sa na žiadnej zásadnej otázke - čo sa už ostatne aj napriek ruskej nevôli deje v Kosove. Európski partneri USA sa zasa do nového strategického plánu snažia prepašovať myšlienku, aby v rámci NATO získali čoraz väčší priestor zasahovať aj tam, kde to USA nepociťujú ako svoju prioritu a národný záujem. Samozrejme, s využitím všetkého know-how a technických prostriedkov, ktoré má k dipozícii aliancia. Táto myšlienka má ostatne nemalú podporu aj v USA, najmä v konzervatívnych kruhoch, ktoré sa netaja tým, že Európa by sa už konečne mohla aj v bezpečnostnej oblasti postaviť na vlastné nohy. Aj víno časom dozrieva, a tak zatiaľ čo v Bosne ešte pred pár rokmi Európa úplne zlyhala, v Kosove sa už ukázala v omnoho rozhodnejšom svetle. Aj napriek tomu, že v NATO ešte stále dominujú a v najbližšej budúcnosti aj dominovať budú Američania. JURAJ KITTLER