ľni (ČS). MF ČR a FNM ČR vyzývajú medzinárodné finančné inštitúcie na predbežné vyjadrenie záujmu o získanie kontrolného podielu na základnom imaní ČS. Záujemcovia by svoje ponuky mali doručiť poradcom FNM ČR pre privatizáciu sporiteľne, ktorými sú zástupcovia spoločnosti Merrill Lynch v Londýne.
Po doručení predbežných vyjadrení záujmu budú investori, ktorých vyberú na základe posúdenia predbežného záujmu, vyzvaní na účasť na výberovom konaní na získanie kontrolného podielu na základnom imaní ČS. Následné predbežné ponuky by potom takto vybraní investori mali predložiť do 31.júla 1999, záväzné ponuky tak, aby sa predaj mohol uskutočniť do 31. decembra tohto roku.
O privatizáciu ČS prejavila záujem rakúska Die Erste Bank, hovorí sa aj o Bank Austria Creditanstalt, francúzskej Société Générale, talianskej Banca Commerciale, holandskej ING, švajčiarskej Bank Zürich a nemeckej Hypo Vereinsbank. Česká sporiteľňa ponúka rozsiahlu klientsku základňu, ale už dlhší čas stráca podiel na trhu. S jej privatizáciou nemožno podľa bankárov otáľať, inak bude naďalej strácať a nebude schopná konkurovať sprivatizovanej ČSOB. Záujemcov o KB a ČS podľa nich určite nebude toľko ako v prípade ČSOB. Štát vlastní 45 percent akcií ČS a spolu s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj by sa mal podieľať na navýšení základného imania ČS až do výšky schválených 7,6 miliardy Kč.
Sporiteľňa vykázala za rok 1998 podľa medzinárodných účtovných štandardov stratu 3,8 miliardy korún, zatiaľ čo rok predtým hospodárila podľa rovnakých štandardov so ziskom 2,8 miliardy korún. Bilančná suma vzrástla oproti roku 1997 o 2,4 percenta na 382,6 miliardy korún. Podľa českých účtovných štandardov vykázala ČS stratu 6,94 miliardy korún oproti čistému zisku 1,203 miliardy korún v predchádzajúcom roku. Viac než trojmiliardové odlíšenie vysvetľuje ČS inými princípmi účtovania, rozdielmi medzi účtovnou a daňovou hodnotou aktív a pasív a daňových stratami uplatniteľnými v nasledujúcich rokoch.