BRATISLAVA (SME - mn) - Nadmerný rast úverov, zhoršený prístup k externým finančným zdrojom a klesajúce ceny aktív zhoršujú úverové (kreditné) riziká v 24 finančných systémoch monitorovaných ratingovou agentúrou Standard & Poor‘s (S&P). Viditeľné známky zhoršenia stavu sú evidentné najmä v Číne, Kolumbii, Českej republike, Hongkongu, Japonsku, Malajzii, na Filipínach, v Rumunsku a na Slovensku. V poslednom vydaní týždenníka CreditWeek to uviedla agentúra S&P.
S&P monitoruje niekoľko vybraných makroekonomických indikátorov, ktoré podľa agentúry naznačujú pravdepodobnosť "kreditného krachu". Tieto už od kolapsu bankového a finančného systému v Južnej Kórei, Thajsku a Indonézii v druhej polovici roku 1997 trvale signalizujú pretrvávajúce problémy vo viacerých ekonomikách, tak vyspelých, ako aj tranzitívnych. Indikátory však hovoria o zraniteľnosti jednotlivých finančných systémov, nie sú však žiadnym vodidlom pri skúmaní hĺbky celkových problémov.
V prípade Japonska odhaduje S&P celkovú úroveň problematických aktív na 15 až 30 percent. Výkonnosť tejto ostrovnej ekonomiky poklesla vo fiskálnom roku apríl 1998 - marec 1999 o 2,8 percenta, čo je jej najhorší výsledok od skončenia druhej svetovej vojny. Rast nových problémových úverov spojených s rapídnym prepadom cien kolaterálov (zábezpeky) podľa S&P len zvyšuje problém zlých úverov. Schopnosť bánk vyrovnať sa s týmto problémom je stále viac ohrozovaná klesajúcimi výnosmi a silnejšou konkurenciou, ktorá je prirodzeným dôsledkom procesu deregulácie finančných trhov. S&P nepredpokladá zmenu svojich negatívnych očakávaní na stabilné ani po tom, ako japonská vláda prednedávnom oznámila schválenie "balíčka" finančnej stabilizácie vo výške 60 biliónov jenov (12 percent hrubého domáceho produktu) a samostatnej finančnej injekcie hlavným bankám vo výške 7,5 bilióna jenov.
Samostatnú pozornosť venuje S&P americkej ekonomike, kde úroveň problémových úverov dosahuje svoje historické minimá. V roku 1998 však objem novoposkytnutých úverov dosiahol 130 z celkového hrubého domáceho produktu, pričom ešte pred štyrmi rokmi predstavoval len 95 percent. "Epicentrami" budúceho krachu sú podľa S&P najmä úvery trustom investujúcim do nehnuteľností, vysoko výnosné obligácie a pôžičky smerujúce do spotrebného sektora.