Brusel 24. januára (TASR) - Európska únia musí vytvoriť 20 miliónov nových pracovných miest, aby splnila svoje ciele v oblasti zamestnanosti stanovené na summitoch v Lisabone a Štokholme. Oznámila to dnes v Bruseli Európska komisia. Tieto ciele sa pritom týkajú aj budúcich členských krajín vrátane Slovenska, s ktorých prijatím počíta EÚ v roku 2004.
Na spomínaných summitoch si EÚ stanovila ambiciózny cieľ dosiahnuť do roku 2010 zamestnanosť 70 % celkovej populácie v produktívnom veku, v prípade žien najmenej 60 %. Podľa dokumentu pripraveného na marcový summit v Barcelone musí EÚ vytvoriť na splnenie týchto cieľov 20 miliónov nových pracovných miest, z toho 11 až 12 miliónov pre ženy.
Komisia dnes vyzvala aj na zvýšenie verejných finančných prostriedkov určených na školenia pracovníkov a zdôraznila, že vlády musia reformovať svoje daňové systémy a režimy sociálnych dávok a dôchodkov.
Členské štáty EÚ musia podľa komisie efektívnejšie bojovať proti rozdielom v mzdách na základe pohlavia a zaistiť, aby čo najmenej ľudí opúšťalo školy pred ukončením štúdia. Dokument vyzýva tiež na efektívnejšiu politiku, ktorá zabezpečí väčšiu účasť starších ľudí na pracovnej sile. "Namiesto podnecovania ľudí k skoršiemu odchodu do dôchodku by mali byť skúsení pracovníci žiadaní, aby ostali dlhšie," uviedla EK.
Osobitnú pozornosť treba podľa nej venovať ľuďom so sťaženým prístupom na trh práce, napríklad postihnutým osobám alebo prisťahovalcom z tretích krajín. "Ak chceme splniť naše ciele v oblasti zamestnanosti do roku 2010, musíme pokračovať v reformách nášho trhu práce a ešte ich zintenzívniť," zhrnula požiadavky EK komisárka pre sociálne záležitosti a zamestnanosť Anna Diamantopuluová.
Všetky navrhované opatrenia sa podľa jej hovorcu Andrewa Fieldinga týkajú aj kandidátskych krajín, z ktorých niektoré majú veľké problémy v oblasti zamestnanosti. Konkrétne menoval Slovensko, Poľsko a Bulharsko, kde sa miera nezamestnanosť pohybuje nad 18 %.
Keďže EÚ nemôže zatiaľ reformy trhu práce u budúcich členov podporiť zo svojho sociálneho fondu, mali by kandidáti využiť na tieto účely prostriedky z programu PHARE, povedal Fielding. Kandidátske krajiny podpísali s EÚ spoločné hodnotenia priorít v oblasti zamestnanosti a na základe týchto dokumentov by mali vo vlastnom záujme ešte pred vstupom prevziať princípy stratégie EÚ v tejto oblasti, dodal hovorca.
Slovensko podpísalo spomínaný dokument vlani v novembri. Komisárka Diamtopuluová vtedy ubezpečila, že dlhodobá vysoká nezamestnanosť neohrozí vstup Slovenska do EÚ, pretože nepatrí medzi kritériá členstva. Zdôraznila však nevyhnutnosť reforiem, či už v oblasti sociálneho a daňového systému alebo vzdelávania.
* spravodajca TASR Robert Sermek zll