boli vyčlenené tri dni, vláda sa však obáva, že opoziční peerovia sa pokúsia tento proces ešte natiahnuť. Mnohé z pozmeňovacích návrhov sú pre kabinet Tonyho Blaira neprijateľné a ministri sú presvedčení, že ich jediným cieľom je oddialiť schválenie zákona o reforme hornej komory britského parlamentu. Dnešná diskusia sa pravdepodobne sústredí na návrh lorda Campbella, podľa ktorého by zákon o reforme nemal vstúpiť do platnosti, kým ho neschváli referendum. Kabinet sa obáva prípadného schválenia niektorého z pozmeňovacích návrhov, keďže konzervatívci majú v Snemovni lordov prevahu, pokračuje Daily Telegraph.
Dediční peerovia sú potomkami britskej šľachty, ktorí za svoje právo zasadať v Snemovni lordov vďačia 900-ročnej tradícii. Snemovňa má približne 1200 členov a okrem dedičných v nej zasadajú aj doživotní peerovia, ktorých na povýšenie do tohto stavu vybrala vláda, opozičné strany, arcibiskupi, biskupi anglikánskej cirkvi a sudcovia. V súčasnosti má horná komora 759 dedičných peerov, hoci niektorí do snemovne za celý svoj život nevkročili. Na zasadaniach sa zúčastňuje priemerne 400 členov, a hoci nedostávajú mzdu, preplácajú sa im náklady na činnosť.
Dedičná šľachta teda v súlade s novými návrhmi stratí právo na členstvo v Snemovni lordov, no britská verejnosť si bude môcť prvýkrát vybrať svojich takpovediac ľudových peerov, ktorí zasadnú v snemovni nového charakteru. Na základe nového zákona budú mať šľachtici právo voliť v celonárodných voľbách a kandidovať do poslaneckej snemovne bez toho, aby sa museli zriecť svojho titulu, ako to bolo doteraz. Reformovaná horná komora bude mať väčšie právomoci meniť návrhy zákonov, stratí však štatút najvyššieho súdneho orgánu.
(TASR)