Aká je podľa UCK situácia v Kosove? Môže UCK sama riešiť problém záchrany ľudí v Kosove pred hladom?
"UCK je teraz hlavnou a jedinou silou v Kosove, ktorá bráni obyvateľstvo pred čistkami juhoslovanskej armády. Srbské jednotky sú však veľmi početné, a obyvateľstvo v niektorých oblastiach je v obkľúčení a v zúfalej situácii. Po tieto dni sa snaží z obkľúčenia uniknúť asi 70 000 ľudí z oblasti Mitrovice. 15 000 ich počas víkendu prišlo do Albánska, ostatní sú na ceste cez Klinu k hraniciam. UCK im poskytuje lieky, potraviny, ale zatiaľ môže zásoby nosiť len v malých karavánach pešo, prípadne na koňoch."
Aké sú hlavné problémy UCK z vojenského hľadiska?
"Máme nedostatok sofistikovaných zbraní, najmä pre dobrovoľníkov. Zložitý je i ich malý transport v skupinách bojovníkov.
Považujete sa za spojencov NATO v boji proti juhoslovanskej armáde?
"My sme spojencami NATO. Naši velitelia rokujú s dôstojníkmi aliancie, po konferencii v Rambouillet čakáme na podmienky, za ktorých budeme spolupracovať."
Ako hodnotíte omyl amerického pilota, ktorý zaútočil na kolónu utečencov minulý týždeň?
"Naša pozícia je rovnaká ako pozícia spojencov. Veľmi to ľutujeme. V situácii, keď sa juhoslovanská armáda kryje civilným obyvateľstvom, je veľmi ťažké zamerať cieľ."
Sú dnes v Kosove oblasti, ktoré UCK plne kontroluje?
"Teraz prebiehajú ťažké boje na severe Kosova v oblasti Šala a Llap. UCK kontroluje časť krajiny severne od línie Podujevo-Mitrovica, časť obce Zorenici a inde. Pod kontrolou je pohraničná horská oblasť v Albánsku do hĺbky asi štyri kilometre smerom k Juniku a Djakovici. To je veľmi dôležité pre otvorenie zásobovacích koridorov."
Môžete objasniť sociálne zloženie bojovníkov UCK a jej hierarchiu?
"V UCK je teraz mnoho vzdelaných ľudí, študentov z celej Európy, vojenských špecialistov. Z Nemecka, zo Švajčiarska, z Anglicka a USA prichádzajú dobrovoľníci z diaspóry a teraz tvoria asi 80 percent všetkých dobrovoľníkov v našej armáde. Ostatní dobrovoľníci sú hlavne z radov utečencov. Začínali sme ako gerila, ale teraz máme svoje vojenské štruktúry vrátane ministerstva obrany, generálneho štábu. Vytvorili sme základ armády, ktorá bude v budúcnosti armádou nezávislého štátu. Postupne sa modernizujeme a transformujeme."
Ako si predstavujete politický status Kosova v budúcnosti?
"Chceme úplnú nezávislosť a samostatný štát. Po zločinoch, ktorých sa na nás Juhoslávia dopustila, už s nimi nechceme žiť. Veríme, že nás demokratická Európa pochopí. Ak vstúpia medzinárodné sily do Kosova, súhlasíme na určitý čas s protektorátom pod ochranou týchto síl. Sme pripravení o tom so západnými vojskami rokovať, podpísať zmluvu a pozvať ich na naše územie."
PRE SME - JAROMÍR ŠTĚTINA,
Tropoje, Albánsko