PKB má iba 3 percentá úverov klasifikovaných

BRATISLAVA (SME - gk) - Prvá komunálna banka, a.s., (PKB) na včerajšom valnom zhromaždení (VZ) prijala správu o činnosti za rok 1998, SME o tom informoval hlavný špecialista marketingu Ľubomír Pecko. Na včerajšom valnom zhromaždení akcionári okrem správy

auditu a dozornej rady schválili aj rozdelenie zisku a vymenovanie nových členov do predstavenstva a dozornej rady.

Akcionári schválili rozdelenie zisku vo výške 238,738 mil Sk, z čoho čistý zisk za rok 1998 predstavoval 186,66 mil korún. Rozdiel 52,78 mil. Sk tvoril nerozdelený zisk z predchádzajúceho účtovného obdobia. Čistý hospodársky výsledok banky za rok 1997 bol nižší o 20 mil korún, keď presiahol hodnotu 165 mil. Sk. Z celkovej sumy 238,738 mil Sk sa na dividendy pridelilo 110,22 mil. korún, pričom na jednu akciu pripadá 11 percent z jej hodnoty 10 000 Sk, čo je 1100 Sk na akciu. Do fondu na rizikové aktíva sa previedlo 100 mil. Sk a zvyšok bol rozdelený na viac menších položiek, medzi ktorými boli aj náklady na sponzorstvo vo výške 2 mil. Sk. Časť zisku zostala nerozdelená a bola zúčtovaná ako hospodársky výsledok minulých rokov. Celkové výnosy PKB za 1998 boli 9,998 mld Sk, z čoho výnosy z finančných činností tvorili 9,753 mld korún. Z tejto sumy najväčšiu časť tvorili výnosy z operácií s cennými papiermi v hodnote skoro 8 mld korún, pričom náklady na tieto operácie predstavovali 7,4 mld Sk. Celkové výnosy boli v minulom roku až o 6 mld vyššie ako v predchádzajúcom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bilančná suma banky za minulý rok predstavuje 20,073 mld Sk, kým v roku 1997 bola 16,074 mld Sk. Základné imanie sa v dvoch posledných rokoch nezmenilo, je na úrovni 1,002 mld korún. Banka vykázala prijateľnú uverovú aktivitu, kde z celkového objemu úverov klientom k ultimu minulého roka 7,733 mld Sk iba 3 percentá tvorili klasifikované úvery. Záväzky voči bankám boli k tomu istému dátumu 4,5 mld Sk. Stav vkladov na konci 1998 predstavoval približne 12 mld Sk, čo je oproti roku 1997 nárast skoro o 2,5 mld korún.

Na VZ sa riešili aj personálne otázky po tom, čo sa časti dozornej rady skončilo funkčné obdobie, akcionári schválili nových členov. Na vlastnú žiadosť odstúpili dvaja členovia predstavenstv. Audit banky vykonala spoločnosť Ernst&Young.

SkryťVypnúť reklamu

PKB, ktorá má v súčasnosti 40 pracovísk, sa chce v tomto roku sústrediť na rozvoj služieb aktívneho internet bankingu, ktorý by mal byť spustený na začiatku mája tohto roku. Okrem toho banka od dnešného dňa poskytuje aj úvery občanom, kým doteraz ich poskytovala iba podnikateľským subjektom a obciam.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 341
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 902
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 181
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 698
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 300
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 707
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu