Britská libra posilnila z hodnoty 1,6140 USD/1 GBP až k úrovni 1,6200 USD/1 GBP. Nákupy eura voči americkému doláru zabezpečili aj následné nákupy libier. Upokojujúca sa situácia na Balkáne prispela k posilneniu eura, ktoré počas dňa atakovalo hranicu 1,820 USD/1 EUR. Výmenný kurz eura negatívne ovplyvnili aj náznaky sporu medzi zamestnávateľskými zväzmi a nemeckou vládou, ktoré sa objavili počas včerajšieho dňa. Pokiaľ sa euru nepodarí prelomiť úroveň 1,0880 USD/1 EUR, je ďalšie smerovanie na vyššie úrovne otázne.
Taiwanská centrálna banka počas dňa zverejnila zloženie svojich devízových rezerv, podľa ktorých je 70 % objemu v amerických dolároch, 20 % objemu v eure a 10 % objemu v japonských jenoch. Celkové devízové rezervy tejto centrálnej banky dosiahli 93 miliárd amerických dolárov. V polovici roku 1995, keď japonský jen prudko posilnil voči americkému doláru, však tvorili rezervy denominované v dolároch iba 52 % celkového objemu.
Japonský jen posilnil voči americkému doláru na úroveň 118,70 JPY/1 USD po tom, ako boli postupne počas dňa zverejňované správy o úmysle piatich najväčších japonských poisťovacích spoločností nakupovať počas nového fiškálneho roku menej zahraničných dlhopisov ako doteraz. To okamžite vyvolalo špekulácie o tom, že americký dolár sa stane menej atraktívnym predovšetkým pre veľkých investorov.
Podľa názorov analytikov je však súčasný pokles výmenného kurzu amerického doláru voči japonskému jenu iba dočasný, a to predovšetkým z dôvodu pokračujúcich vnútroekonomických problémov. Aj neoficiálne japonské miesta sa postupne vyjadrujú v tom zmysle, že úroveň okolo 120,00 JPY/1 USD je v súčasnom období pre ekonomiku výhodná.
V závere obchodného dňa posilnila česká koruna na úroveň 37,820 CZK/1 EUR po tom, ako sa nadránom zobchodoval nad hodnotou 38,000 CZK/1 EUR podstatne väčší objem eúr. Prudké predaje tak pretlačili nákupy okolo tejto úrovne a česká koruna posilnila k 37,820 CZK/1 EUR. Po nedávnom znížení úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky o 0,5 % prikročila česká centrálna banka iba k 0,3-percentnému zníženiu vlastnej reposadzby, čo v konečnom dôsledku zvýšilo úrokový diferenciál medzi českou korunou a eurom.
BRANISLAV MATUŠEK
Autor je dílerom ING Barings