NA BEREZOVSKÉHO
Zatykač na vplyvného ruského magnáta Borisa Berezovského bol zrušený. Oznámila to včera v Moskve ruská generálna prokuratúra. O zrušení zatykača rozhodol námestník generálneho prokurátora Michail Katyšev. Generálna prokuratúra vydala zatykač na Berezovského 6. apríla, a to niekoľko dní po tom, čo bol zbavený funkcie výkonného tajomníka Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ). Obvinila ho z nezákonného podnikania a legalizácie prostriedkov a majetku získaného nezákonnou cestou. Berezovskij vlastní časť ruských aerolínií Aeroflot, televízny kanál ORT, niekoľko veľkých a vplyvných denníkov a jeho podnikateľská činnosť zasahuje ropný, strojársky i automobilový priemysel. Podieľal sa tiež na financovaní predvolebnej kampane ruského prezidenta Borisa Jeľcina v roku 1996. Bol v priateľských vzťahoch s prezidentovou dcérou T. Ďjačenkovou, ktorá sa po voľbách stala kremeľskou poradkyňou.
GUSMAO NEODVOLAL VÝZVU NA BOJ
Vodca východotimorských povstalcov Xanana Gusmao včera opakoval výzvu stúpencom, aby sa bránili útokom proindonézskych ozbrojencov. Neposlúchol výzvu Jakarty, aby odvolal nedávnu výzvu na obnovenie bojov separatistov, a hrozí mu, že bude znovu prevezený z domáceho väzenia do väznice. V piatok mu dala Jakarta ultimátum, že musí do týždňa odvolať pôvodnú výzvu do boja, a to písomne. Podľa Indonézie sa Gusmaove výroky rovnajú vyhláseniu vojny. Minulý týždeň zomrelo pri najhoršej masakre za posledné roky 25 dedinčanov, ktorých útočníci postrieľali pri kostole v Liquise.
Žiadajú ODSTÚPENIE
ALBÁNSKEJ VLÁDY
Albánska opozícia na čele s Demokratickou stranou (PDSh) exprezidenta Saliho Berishu vyzvala v utorok vládny kabinet premiéra Pandeliho Majka, aby odstúpil. "Vláda nie je schopná riešiť súčasnú situáciu a nemôže chrániť integritu krajiny," povedal Berisha, ktorého strana neuznáva parlament ani vládu. Takisto neuznáva novú kosovskú exilovú vládu na čele s politickým predstaviteľom separatistickej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) Hashimom Thaqim s odôvodnením, že nevzišla z demokratických volieb.
SÚD NAD LÍBYJČANMI
Dvoch Líbyjčanov podozrivých z teroristického útoku na americké lietadlo nad škótskym Lockerbie, pri ktorom zahynulo 270 osôb, včera škótsky oblastný sudca Graham Coxa na bývalej holandskej základni Campr Zeist oficiálne vydal na súdne stíhanie. Lámina Chalífa Fhimáha a Abdíla Basseta Ali al-Megráhiho sudca vydal na stíhanie na krátkom pojednávaní za zatvorenými dverami. Podozriví predstúpili pred sudcu po jednom a celý proces trval len pár minút. Líbyjčania pred súdom nevydali žiadne vyhlásenie, iba potvrdili svoju identitu. Obaja muži sú obvinení z vraždy 259 pasažierov a posádky lietadla a 11 osôb na zemi, ktorí zomreli po explózii lietadla v roku 1988 nad škótskym Lockerbie.
únos v Kolumbii
Únoscovia kolumbijského lietadla spoločnosti Avianca, ktoré uniesli v pondelok na trase Bucaramanga-Bogota, včera prepustili šesť zo 46 rukojemníkov a vydali Medzinárodnému výboru Červeného kríža. Medzi prepustenými je päť starších ľudí a jedno trojmesačné dieťa. Oblasť dosiaľ prehľadávajú stovky príslušníkov elitných armádnych a policajných jednotiek.
(TASR, ČTK)