zverili hlavne dôchodcovia, dala firma už niekoľkokrát. Naposledy ho podielnici dostali listom 25. februára. Hovoril o najneskoršom možnom termíne vyrovnania záväzkov do 31. marca 1999. Ani po tomto termíne neboli zaznamenané ani len čiastočné úhrady. Odhadovaná suma záväzkov GFI je 200 miliónov korún vrátane výnosov.
Vklad jedného podielnika bol od
10- do 500-tisíc korún. Keďže si však podielnik mohol kúpiť aj viac podielových listov, najväčším podielnikom môže vzniknúť škoda až do výšky niekoľkých miliónov korún. Sľub zhodnotiť vložené prostriedky o 40 percent súvisel podľa informácií SME s pôžičkami, ktoré dával Goldfin rôznym podnikateľom. Ich úrok bol od 4 do 6 percent mesačne. Kontrola takýchto investícií však bola len minimálna. Zamestnanci pobočiek mali v náplni práce uzatvárať zmluvy, prijímať peniaze od podielnikov a tieto finančné prostriedky z účtov pobočiek následne presúvať na účet, s ktorým bol a je oprávnený manipulovať jedine majiteľ a konateľ firmy Rastislav Badín.
Spoločnosť, pôsobiaca na našom trhu 5 rokov, sa dostala do finančných problémov v novembri minulého roku, keď prestala vyplácať podielnikov, ktorí uzatvorili zmluvy v jednej z troch pobočiek firmy na Slovensku v Žiline. Od 1. januára 1999 sa v rovnakej situácii ocitli aj zvyšné dve pobočky v Bratislave a Košiciach. Vyplácanie podielov prebiehalo dovtedy na základe požiadaviek jednotlivých pobočiek, ktoré na ich účty spätne presúval R. Badín. O obchodných aktivitách R. Badína a o ďalšom využívaní finančných prostriedkov neboli informovaní ani zamestnanci, na ktorých sa teraz obracia hnev pravdepodobne podvedených podielnikov. Podľa dostupných informácií však R. Badín trávil veľa času v zahraničí, najmä vo Švajčiarsku. O ďalšom vývoji v GFI sa s najväčšou pravepodobnosťou rozhodne tento piatok, na ktorý je stanovený posledný termín vyplatenia záväzkov. Všetky tri pobočky budú vystavené veľkému tlaku občanov, očakáva sa aj prítomnosť polície na zabezpečenie poriadku. V danej situácii je zaujímavé, že GFI nie je dodnes držiteľom žiadneho povolenia ministerstva financií ani Národnej banky Slovenska, podobne ako mnohé iné spoločnosti (napr. Allegro, Corax, Sun, SaS). Dané firmy nie sú ani pod kontrolu bankového dozoru NBS, vzhľadom na to, že nie sú bankami. V podobnej situácii ako GFI sa v blízkej dobe môžu ocitnúť aj ďalšie spoločnosti, ktoré väčšinou na základe bombastickej reklamy sľubujú podielnikom nereálne výnosy, často do výšky desiatok percent.