OSVIENČIM, PARÍŽ, BERLÍN, JERUZALEM (TASR) - Spomienkou na šesť miliónov židovských obetí nacistického režimu počas druhej svetovej vojny sa začal včera v bývalom koncentračnom tábore Osvienčim v Poľsku symbolický Pochod živých. Približne 1500 mladých Židov z Izraela, USA a Európy sa po symbolickom signáli lesným rohom vydali na triapolkilometrovú púť z Osvienčimu do Brzezinky. Popoludní sa v ruinách krematória v Brzezinke uskutočnila spomienková slávnosť spojená s tradičnou židovskou modlitbou za mŕtvych.
Pochod živých, ktorý sa každoročne koná od roku 1988, už po jedenásty raz organizuje na pamiatku obetí v Osvienčime izraelské ministerstvo školstva v spolupráci s ďalšími organizáciami. Nemeckí nacisti v rokoch 1940-45 zavraždili v Osvienčime viac ako milión ľudí, väčšinou išlo o obete z radov európskych Židov.
Pamätný deň holokaustu si každoročne pripomína aj Nemecko a Francúzsko. V metropolách oboch krajín sa včera nahlas čítali mená tisícov obetí nacistického vraždenia, ktoré pochádzali z týchto miest. V Centre židovskej komunity v Berlíne dobrovoľníci prečítali mená 56 696 zavraždených členov miestnej židovskej komunity. Čítanie sa začalo v pondelok po západe slnka a trvalo asi jeden deň. Na záver kantor Estrongo Nachama, ktorý prežil hrôzy koncentračného tábora v Osvienčime, zaspieval židovskú modlitbu za mŕtvych.
Na verejnom čítaní v Paríži sa spomenuli mená 76 000 francúzskych Židov, ktorí zahynuli v nacistických táboroch smrti. Každý dobrovoľník prečítal niekoľko desiatok mien. Podujatie už piaty rok organizuje francúzske reformné židovské hnutie. Medzi čítajúcimi sú častokrát deti zavraždených alebo ich blízki príbuzní či priatelia, ktorí k vyslovenému menu pripoja slovo "moja mama, môj brat" a pokračujú v čítaní.
V celom Izraeli sa včera o 10.00 h
miestneho času rozozvučali sirény, rušný život v uliciach miest sa zastavil a občania si dvoma minútami ticha uctili pamiatku šiestich miliónov obetí nacistického holokaustu. Pietne podujatia sa v Izraeli konali na rôznych miestach, okrem iného i v najznámejšom pamätníku Jad Vašem v Jeruzaleme.