Nový zákon stanovuje, že lužickosrbskí občania majú v Sasku právo používať svoj jazyk na súdoch a na úradoch. Štátne a krajinské úrady musia mať aspoň jedného pracovníka, ktorý ovláda lužickú srbčinu. Lužická srbčina sa v Sasku stáva popri nemčine druhým úradným jazykom.
Zákon dáva Lužickým Srbom tiež právo súdne postupovať proti tým mestským a obecným radám, ktoré dosiaľ odmietali, aby sa ich mená a mená ulíc uvádzali dvojjazyčne. Predseda lužickosrbského združenia Domovina Jakob Brankatschk označil nový zákon ako ojedinelý, pokiaľ ide o ochranu národnostnej menšiny v Európe. Saský ministerský predseda Kurt Biedenkopf uvítal rozhodnutie spolkovej vlády v Bonne neznížiť pravidelné miliónové dotácie na rozvoj oblastí, kde žijú Lužickí Srbi. Tie mali byť podľa pôvodného bonnského plánu v budúcich rokoch postupne znižované.
Nový zákon o právach Lužických Srbov sa prejaví konkrétne tiež v rozhlasovom vysielaní stredonemeckého rozhlasu MDR. Ten od dnešného dňa začína tiež pravidelné lužickosrbské vysielanie pre mládež. Už v súčasnosti vysiela MDR denne tri hodiny v lužickej srbčine. Súčasne sa v Budyšíne bude konať odborné novinárske školenie pre mladých lužickosrbských adeptov žurnalistiky.