Najviac občanov - 32,4 percenta - podporuje prezidentskú kandidatúru Rudolfa Schustera. Na druhom mieste je Magda Vášáryová s podporou 19,1 percenta a na treťom exprezident Michal Kováč s 8,3 percenta. Vyplýva to z výskumu verejnej mienky, ktorý od 22. do 31. marca uskutočnil na vzorke 1347 občanov Ústav pre výskum verejnej mienky. Na ďalších miestach sa umiestnili J. Švec (5,7 percenta), J. Slota (5,3), V. Mečiar (4,9), I. Gašparovič (2,4), B. Zala (1,9), L. Kováč (1,0) a J. Lazarčík (1,0). Menej ako jedno percento získal Ivan Mjartan, Anna Malíková, Július Binder a Zoltán Adorjan. Nerozhodnutých je zatiaľ 15,4 percenta občanov, v čase prieskumu však ešte nebola oznámená kandidatúra J. Slotu, V. Mečiara a I. Mjartana.
SNS ZA VYSLOVENIE NEDÔVERY VLÁDE
Poslanci SNS začnú dnes v zákonodarnom zbore zbierať podpisy pod návrh na vyslovenie nedôvery Dzurindovej vláde. Vyhlásil to včera J. Slota s tým, že M. Dzurinda v otázke poskytnutia vzdušného priestoru letectvu NATO "vyložene klamal parlament i celý slovenský národ a nemal právo zatiahnuť Slovensko do vojnového konfliktu". Letecké útoky aliancie proti Juhoslávii označil za vojnovú agresiu a "zbabelý banditizmus" a je podľa neho zarážajúce, že sa k tomu "nehoráznym spôsobom" pripojila aj slovenská vláda. Slota kritizoval tiež konanie maďarských úradov, ktoré zablokovali časť ruskej kolóny, vezúcej humanitárnu pomoc do Juhoslávie, na základe podozrenia, že niektoré autá sú vojenského typu. "Odvolávajú sa na embargo OSN, na druhej strane nepozerajú na to, že agresia sa začala bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN," poznamenal. Na margo riešenia kosovskej krízy Slota uviedol, že treba okamžite skončiť agresiu a "NATO by malo jednoznačne platiť reparácie za obrovské škody, ktoré vznikli srbskému národu".
STRETNUTIE DIPLOMATOV
Na pozvanie štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Jána Figeľa sa dnes v Bratislave stretnú štátni tajomníci ministerstiev zahraničných vecí Českej republiky, Maďarskej republiky a Poľskej republiky. Cieľom summitu je posúdenie a akceptácia navrhovaných oblastí spolupráce týchto historicky, kultúrne a civilizačne blízkych krajín, ktoré chcú harmonizáciou úsilia v rámci visegrádskej spolupráce urýchliť proces svojej integrácie do euroatlantických štruktúr. Na stretnutí bude prerokovaná aj príprava májového summitu premiérov V4 v Bratislave.
FIKTÍVNY SPOR SENÁTOV ÚS
Za fiktívny označil spor medzi prvým a druhým senátom Ústavného súdu SR predseda druhého senátu Ján Drgonec. Spochybnil tak predostretú rozdielnosť právnych názorov senátov a nutnosť, aby o nich muselo rozhodovať plénum Ústavného súdu. Dnes totiž na Ústavnom súde pokračuje jeho neverejné rokovanie, ktoré inicioval predseda prvého senátu Tibor Šafárik. Rozdielnosť názorov na existencie sporu medzi štátnymi orgánmi pri výklade ústavy vznikla pri prerokúvaní opätovného podania skupiny poslancov HZDS vo veci tzv. Dzurindovej amnestie.
(pp, TASR, SITA)