ého majetku SR. V súčasnosti spoločnosť ovláda Fingroup Holding, ktorá priamo a prostredníctvom spoločnosti PT-Nova kontrolovala donedávna 59 % akcií NCHZ. PT-Nova však nespláca úver Slovenskej sporiteľni, za ktorý jej ručila 22 percentami akcií NCHZ, a preto sú tieto akcie momentálne blokované v prospech sporiteľne. Okrem toho je tu česká spoločnosť Inekon, ktorá pôvodne sprivatizovala 51 % akcií NCHZ, ale približne 10 % jej v krátkom čase z účtu v SCP "zmizlo". Tento prípad bol označovaný za prvú krádež v histórii cenných papierov na Slovensku.
Ako včera oznámil predseda výkonného výboru FNM SR Ladislav Sklenár, ak má byť majiteľom NCHZ Fingroup Holding, musí sa finančne vyrovnať so Slovenskou sporiteľňou a zároveň uhradiť škodu spôsobenú súdnymi spormi medzi FNM a Inekonom. Okrem 22 % akcií od Slovenskej sporiteľne by v tomto prípade mala Fingroup Holding získať aj 21 % od Inekonu. Zvyšných 20 % by od Inekonu v tomto prípade získal FNM.
Česká spoločnosť Inekon však navrhuje, že akcie NCHZ založené v SLSP (22 %) kúpi ona. Potom zo svojho portfólia vráti 11 až 12 % FNM a anuluje súdne spory voči nemu. V tomto prípade by sa Inekon stal majoritným akcionárom NCHZ. "Tretia možnosť, ktorá však zatiaľ nie je právne dobre ošetrená, predpokladá, že akcie NCHZ zo SLSP aj od Inekonu skončia na účte FNM SR a ten rozhodne o ďalšom postupe," skonštatoval L. Sklenár. Výkonný výbor FNM by mal o tomto probléme rokovať už dnes, prezídium o týždeň.
Do riešenia akcionárskej štruktúry sa snažia výrazne prehovoriť aj zamestnanci podniku. Včera vyslali svojich zástupcov na Fond národného majetku, aby tam tlmočili nespokojnosť so súčasným vedením, ktoré dosadila spoločnosť Fingroup Holding. Odborom sa totiž v súčasnosti nedarí dohodnúť kolektívnu zmluvu. Odborári sú predovšetkým proti predlžovaniu súčasného 36-hodinového týždenného pracovného času na 40 hodín, prepúšťaniu a znižovaniu tempa mzdového rastu. Ako pre agentúru SITA uviedol odborový predák Anton Tarnóczy, súčasné vedenie ponúklo odborom 4-percentný mzdový nárast, pričom odborári žiadajú 7-percentný rast s možnosťou zvýšenia v prípade vyššej inflácie. Odbory vyčítajú vedeniu aj to, že po minuloročných 70-percentných 13. a 14. platoch uvažujú tento rok len o 30-percentných. NCHZ má v súčasnosti 2400 zamestnancov a A. Tarnóczy tvrdí, že súčasné vedenie má záujem nechať v podniku len 700 ľudí. Hospodársky výsledok NCHZ sa od zisku 250 mil. Sk v roku 1995 znižoval až na 14 mil. Sk v roku 1997. Za minulý rok však firma podľa odborárov zaznamená stratu 532 mil. Sk.