Záver obchodného týždňa na svetových finančných trhoch priniesol oslabenie amerického dolára voči svojmu hlavnému rivalovi - euru - v reakcii na prekvapujúco vysoké štvrtkové zníženie kľúčovej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky. Dôvodom boli očakávania obchodníkov, že nižšia úroveň úrokových sadzieb pomôže zvýšiť dynamiku ekonomického rastu na starom kontinente. Podľa odhadov analytikov by sa tak euro súčasnej, rekordne nízkej úrovne 1,0794 eura za dolár mohol dostať až na 1,10 USD/EUR. Nižšie úrokové sadzby na eure môžu podporiť zvýšený záujem investorov o nákup akcií a dlhopisov európskych spoločností, ktorý by bol sprevádzaný intenzívnejšími nákupmi novej spoločnej meny. Okrem zníženia úrokových sadzieb v závere týždňa vyznela prodolárovo aj správa o vývoji cien priemyselných producentov, ktoré v marci vzrástli o 0,2 %, čo bolo menej, ako sa všeobecne očakávalo. Podľa analytikov takéto údaje naznačujú, že ekonomike USA zatiaľ nehrozí nebezpečenstvo akcelerujúcej inflácie, čo hovorí v prospech nákupu americkej meny, resp. amerických aktív.
Udalosťou obchodovania na ázijských trhov bola v noci navčera prognóza legendy japonského trhu s dlhopismy Takešiho Fujimakiho, podľa ktorého by do konca tohto roka mali výnosy z vládnych dlhopisov vzrásť trojnásobne na 5 %. Zvýšenie nákladov spojených so získavaním nového kapitálu (reprezentované práve rastom výnosov z dlhových cenných papierov) spolu s posledným mimoriadne prudkým rastom cien na tokijskej akciovej burze môže byť podľa odborníkov najsilnejším dôkazom toho, že japonská ekonomika sa odrazila od svojho dna a definitívne sa vymanila z typickej recesie. T. Fujimaki je na japonskom trhu aktívny už desiatku rokov a počas posledných osem rokov celú svoju obchodnú stratégiu stavil na pokles výnosov z japonských vládnych dlhopisov, keď výnosy z nich predstavovali približne 8 %. Jeho výsledky z obchodovania umožnili Morgan Guaranty Trust Co. stať sa najziskovejšou zahraničnou bankou v Japonsku a boli dôvodom, pre ktorý sa T. Fujimaki stal šéfom tokijskej centrály tejto banky.
Čísla definitívne hovoria v prospech toho, čo T. Fujimaki očakáva. V septembri 1998 poklesli výnosy z kľúčových 10-ročných vládnych obligácií na 0,64 %, čo bola najnižšia úroveň od skončenia druhej svetovej vojny. Tí investori, ktorí septembri 1990 nakúpili dlhopisy v nominálnej hodnote milión jenov a držali ich až do septembra 1998, k dobru si mohli pripísať 791 000 jenov hrubého zisku, čo na ročnej báze predstavuje zhodnotenie o 7,8 %.
MICHAL NALEVANKO