hodinách svojho dvojdňového pobytu v Ríme, keď sa v stredu napoludnie stretol s talianskym premiérom Massimom D`Alemom. Taliani podľa Dzurindu v predchádzajúcom období z pochopiteľných geografických dôvodov favorizovali v integračnom procese najmä Slovinsko, jazykovo sú im blízki Rumuni, "k týmto dvom krajinám však pribudlo Slovensko, a možnože nie na koniec tejto trojky". Akoby na potvrdenie týchto slov plánujú Taliani už v máji otvoriť v Bratislave svoje nové kultúrne centrum.
"Slovensko má v Taliansku veľmi silnú podporu a naše očakávania byť preradení do prvej skupiny krajín negociujúcich s EÚ sú omnoho silnejšie, ako boli, povedzme, ešte včera," konštatoval ďalej premiér. Vláda si podľa neho načrtla "odvážny diplomatický trojuhoľník Bonn, Rím (Vatikán) a Paríž (návšteva začiatkom mája - pozn. red.). Dnes sa napĺňa jeho druhý vrchol." Počas stretnutia sa obe strany zároveň dohodli na tom, že reálnym dátumom návštevy D`Alemu v Bratislave by sa mohol stať už november - teda bezprostredne pred summitom EÚ v Helsinkách - čo M. Dzurinda charakterizoval výrazom "skvelé".
NEKOREKTNÍ COLNÍCI
Súčasťou premiérovej návštevy v Ríme bolo aj jeho vystúpenie na pôde zväzu talianskych priemyselníkov Confindustria. Vzájomný obchod zaznamenal v uplynulom roku nebývalú dynamiku a Taliansko je dnes naším 3. najväčším obchodným partnerom, aj keď v objeme zahraničných investícií dosahuje iba 8. priečku. S cieľom vyrovnať túto diskrepanciu predstavil M. Dzurinda talianskym podnikateľom vládnu Stratégiu podpory vstupu zahraničných investícií, spojenú aj s rozsiahlymi daňovými úľavami. Premiér, ale aj ministerka financí a minister hospodárstva, si však museli vypočuť veľmi dôrazné a konkrétne výhrady talianskych podnikateľov, z ktorých vyplynulo, že omnoho dôležitejším stimulom obchodu než daňové prázdniny by bol korektný prístup našich colníkov a zjednodušenie colných predpisov. Ministerka Schmögnerová ich ubezpečila, že v súčasnosti sa už pripravujú zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a výraznými zmenami prejde aj slovenský colný zákon.
Uplynulý rok podpísali talianski partneri v Bratislave významné kontrakty so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP), najmä v súvislosti s budovaním plynovodov zo strednej Ázie. Minister Černák dostal v Ríme ubezpečenie, že Taliani budú radi, ak na nich budeme pamätať pri prípadnej privatizácii SPP a majú záujem aj o kapitálový vstup do telekomunikácií. Už v júni bude o týchto možnostiach rokovať v Bratislave taliansky minister zahraničného obchodu P. Fassino v sprievode významných podnikateľov.
ZMLUVA S VATIKÁNOM
Vyvrcholením druhého dňa premiérovho pobytu v Ríme bola súkromná audiencia u Svätého otca. Prijatie, ktoré sa uskutočnilo aj napriek tomu, že starnúcemu Jánovi Pavlovi II. spôsobuje akýkoľvek fyzický pohyb nesmierne problémy, malo v sebe veľmi silný emocionálny náboj, aj keď je v súčasnej situácii premiérovo pozvanie na ďalšiu pápežovu návštevu Slovenska skôr symbolické.
Z praktického hľadiska malo však omnoho väčší význam takmer hodinové rokovanie so štátnym tajomníkom Svätej stolice, kardinálom Angelom Sodanom. Jeho najdôležitejším bodom bola príprava vzájomnej zmluvnej základne medzi Slovenskom a Svätou stolicou. Jej súčasťou budú popri základnej rámcovej zmluve aj dohody upravujúce financovanie cirkvi, cirkevného školstva a služba duchovných v armáde. Nie je pritom vylúčené, že rámcová zmluva bude uzatvorená už do leta. K jej podpisu by mohlo prísť aj počas prisľúbenej návštevy kardinála Sodana v Bratislave, kde by sa mal zúčastniť na otvorení apoštolskej nunciatúry.
JURAJ KITTLER,
Rím - Bratislava