K únosu duchovného ruskej pravoslávnej cirkvi došlo v stredu večer na juhu krajiny neďaleko hraníc s odštiepeneckou Čečenskou republikou. Informovala o tom ruská tlačová agentúra ITAR-TASS s tým, že ide už o tretiu obdobnú udalosť v oblasti za uplynulé dva týždne. Kňaza identifikovaného ako Sergej Potapov uniesli z územia Ingušska, ktoré susedí s prevažne moslimským Čečenskom. Správa nehovorí o tom, kto stojí za únosom a ani kam kňaza odvliekli. K dvom predchádzajúcim únosom duchovných na sklonku marca došlo rovnako v Ingušsku, pričom v jednom z prípadov sa tak stalo priamo počas omše. Polícia sa domnieva, že obe obete boli odvlečené do Čečenska. Únosy a iné násilné činy zachvátili Čečensko a priľahlé oblasti po skončení dvojročnej vojny o nezávislosť s Ruskom v rokoch 1994-96.
PROCES S poľskými MILICIONÁRMI
Najvyšší poľský súd v stredu vo Varšave rozhodol o obnovení procesu s 22 bývalými milicionármi zodpovednými za smrť deviatich baníkov v Katoviciach v roku 1981. Bývalí členovia jednotiek špeciálnej milície Zomo sa pred katovickým okresným súdom budú zodpovedať zo streľby do baníkov pri potlačení štrajku v hornosliezskej bani Wujek krátko po vyhlásení stanného práva v decembri 1981. Pri brutálnom zásahu vtedy prišlo o život deväť baníkov. Okresný súd v Katoviciach oslobodil v novembri 1997 všetkých 22 milicionárov, ktorí podľa vyjadrenia sudcov konali v rámci vtedy platných zákonov a plnili si svoje služobné povinnosti. Rodinní príslušníci obetí počas čítania rozsudku demonštratívne opustili súdnu miestnosť. Štátna prokuratúra žiadala tresty odňatia slobody od ôsmich do 15 rokov. Rozhodnutie súdu vtedy vyvolalo vlnu pohoršenia v celej krajine. Po tom, čo komunistický režim 13. decembra 1981 uvalil na krajinu stanné právo a zakázal odborový zväz Solidarita, došlo k protestným štrajkom v podnikoch celého Poľska. Úrady vtedy nasadili proti štrajkujúcim tanky a špeciálne jednotky.
ÖCALAN NEPOŽIADAL
O MILOSŤ
Jeden z právnych zástupcov zadržaného vodcu Strany kurdských pracujúcich (PKK) Abdullaha Öcalana včera poprel správu o tom, že jeho mandant požiadal vyšetrovateľov o milosť výmenou za kapituláciu jeho geríl. Podľa správy, ktorú tento týždeň priniesol turecký denník Sabah, líder kurdských rebelov vyjadril ľútosť v súvislosti so svojou vedúcou funkciou v PKK počas 14-ročného boja za nezávislosť Kurdistanu. Jeho právnik však správu označil za klamstvo a rázne poprel, že by Öcalan o niečo žiadal. Öcalan čaká na rozsudok vo väzení na tureckom ostrove Imrali v Stredozemnom mori. V prípade, že ho súd uzná za vinného z vlastizrady a narušovania územnej celistvosti krajiny, hrozí mu trest smrti. (TASR)