Väčšina občanov, až 65,9 percenta, pokladá za veľmi dôležité, aby budúci prezident nebol bývalým vedomým spolupracovníkom ŠtB. Len 12,1 percenta z opýtaných hodnotí vedomú spoluprácu kandidáta za chybu, ale nepovažuje to za dôvod nezvolenia. Spolupráca s ŠtB vôbec neprekáža 14,1 percenta opýtaných a 7,9 percenta respondentov sa k tejto téme nevedelo vyjadriť. Vyplýva to z bleskového telefonického prieskumu verejnej mienky agentúry POLIS Slovakia 27. a 28. marca na vzorke 286 respondentov. Avšak ak by sa prezidentské voľby konali už tento víkend, R. Schustera by volilo 36,2 percenta respondentov, druhou v poradí by bola M. Vášáryová s 21,5 percenta, tretí J. Slota by získal 9,7 percenta a M. Kováč 7,8 percenta.
MJARTANOVA KANDIDATÚRA
Bývalý slovenský veľvyslanec v ČR I. Mjartan je piatou osobou, ktorej kandidatúru doručili predsedovi parlamentu J. Migašovi. Petičné hárky s 37-tisíc podpismi a Mjartanovým súhlasom s kandidatúrou odovzdali zástupcovia petičného výboru. Predseda parlamentu sa podľa zákona musí do siedmich dní vyjadriť, či kandidatúra spĺňa všetky náležitosti. Kandidatúru na prezidentský post možno predložiť do piatku polnoci. Predsedovi parlamentu Jozefovi Migašovi boli zatiaľ predložené kandidatúry Rudolfa Schustera (koalícia), Magdy Vášáryovej (občiansky kandidát), Juraja Lazarčíka (občiansky, KSS) a Jána Slotu (SNS).
ZMENY V SOCIÁLNOM POISTENÍ
Prípravou novej koncepcie o sociálnom poistení, ktorá by mala vyústiť do prijatia zákona, sa zaoberajú účastníci seminára v Paučinej Lehote pri Liptovskom Mikuláši. Na podujatí sa zúčastní minister práce P. Magvaši, experti tohto ministerstva, Sociálnej poisťovne, doplnkových dôchodkových poisťovní, SAV. Podľa P. Magvašiho príprava zákona o sociálnom poisťovníctve je dlhodobý a zložitý proces. Nemožno ho totiž pripravovať len na jedno alebo dve volebné obdobia a prispôsobiť ho záujmom istých politických kruhov. Tento zákon by mal platiť minimálne 20 až 25 rokov a zohľadniť ekonomické zázemie spoločnosti, ako aj sociálnu situáciu občanov. (SITA, TASR)