BRATISLAVA (SME - gk) - Neistá situácia ohľadne ďalšieho ekonomického vývoja na Slovensku spôsobuje, že banky sú opatrné pri poskytovaní úverov, čo je výhodné pre lízingové spoločnosti na zvyšovanie zisku, povedal včera generálny riaditeľ a predseda predstavenstva CAC Peter Engert. Keďže banky neposkytujú toľko financií ani lízingovým firmám, koľko by potrebovali, CAC má výhodu pred časťou svojej konkurencie vďaka tomu, že patrí dvom zahraničným bankovým domom. A to konkrétne Bank Austria Creditanstalt a Komerčnej banke. Túto svoju výhodu spoločnosť CAC využila do tej miery, že v roku 1998 sa dostala na prvé miesto na slovenskom lízingovom trhu. V uplynulom roku uzavrela nové obchody v obstarávacích cenách vrátane akontácie v hodnote skoro 3,3 mld Sk. Z celkového objemu lízingových obchodov na Slovensku, ktoré boli vlani 20,5 mld korún, to predstavuje 16 percent. Spoločnosť sa pritom zamerala na menšie obchody, pričom najväčší mal hodnotu približne 350 mil. Sk. Podiel lízingu automobilov a technológií bol minulý rok vyrovnaný. Čistý zisk CAC bol v 1998 viac ako 19 mil. Sk.
Spoločnosť sa v najbližšej budúcnosti bude snažiť rozšíriť svoje pôsobenie v oblasti lízingu nehnuteľností. Okrem toho spoločnosť chce začať rozvíjať svoje aktivity aj v oblasti operatívneho lízingu, ktorý má v súčasnosti iba malé zastúpenie na Slovensku. Novinkou v ponuke CAC by mal byť aj medzinárodný lízing, ktorý podľa slov P. Engerta môže pomôcť slovenskému exportu. V podstate ide o obchody, ktoré sa realizujú cez hranice, s tým, že prenajímateľ je na Slovensku a nájomca v zahraničí. CAC chce na rozvoj tejto aktivity využiť sieť spoločností skupiny CA-Leasing.
Spoločnosť CAC Leasing Bratislava, s. r. o., začala svoju činnosť na Slovensku oficiálne koncom roka 1996. O rok neskôr sa transformovala na akciovú spoločnosť s názvom CAC Leasing Slovakia, a. s. V spoločnosti má zastúpenie CAC Leasing, a. s. Praha, CA-Leasing Viedeň, Komerční banka a Bank Austria Creditanstalt Bratislava. Základné imanie CAC je 50 mil. Sk.