k zmiznutých osôb - to všetko korunuje osud tých, čo unikajú pred násilím srbských jednotiek. Generálny tajomník NATO Javier Solana hovorí o tom, že juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič môže využiť utečencov v Kosove ako ľudské štíty a v ženevskom štábe utečeneckej agentúry UNHCR ešte stále panuje neistota vo veci osudu tisícok kosovských utečencov evakuovaných z územia nikoho na macedónskej hranici s JZR.
Miloševič možno zavrel hranice, aby svet nevidel obrázky masového exodu, alebo sa pokúša využiť ľudí ako živé štíty v prípade, že sa akcia vojsk NATO sústredí na viaceré krajiny, hovorí Solana. "Nevieme, či ich doviezli späť do ich domovov, alebo niekam inam v Kosove," povedala britská ministerka pre medzinárodnú pomoc Clare Shortová. Zároveň prízvukovala, že Slobodan Miloševič a jeho hrdlorezovia "budú hnaní pred spravodlivosť za vojnové zločiny". Shortová však pripustila, že NATO presne nevie, čo sa skrýva za Miloševičovou taktikou nahnať utečencov späť do Kosova. Včera sa množili správy o tom, že Srbi zamínovali hranice s Albánskom a sústredili tam tanky a delá - zrejme preto, aby zabránili pozemnej intervencii NATO. Skupina 25 utečencov, ktorým sa podarilo prekročiť hranicu v stredu večer po uzatvorení priechodu Morina, vypovedala, že pozdĺž cesty je množstvo srbských vojakov s tankami a ťažkými delami. Cesta až do obce Žur (asi päť kilometrov od hraníc) je plná prázdnych áut a prívesov. Tanky a delá sú rozmiestnené väčšinou pozdĺž opustených vozidiel. Utečenci vraj videli srbských vojakov, ako hĺbia jamy pri Morine a kladú do nich míny. Srbská verzia je iná: 70 000 utečencov sa vrátilo do svojich domovov v Kosove po tom, ako sa 1. apríla Rugova a Miloševič "dohodli".
UNHCR sa angažoval v rozsiahlej medzinárodnej honbe na utečencov, odkedy macedónske úrady evakuovali pole v Blace, kde utečenci trávili dni ponechaní sami na seba v hrozných podmienkach. Úrad komisárky OSN však nebol schopný s určitosťou zistiť, kam Macedónčania vzali 40 000 ľudí - a správy o tom, že sa operácia konala bez súhlasu utečencov a rozdelila rodiny, len zvyšujú napätie. Podľa slov hovorkyne UNHCR Judith Kuminovej asi 28 000 ľudí vzali do tranzitných táborov vo vnútri Macedónska a ďalších 10 000 odišlo do juhovýchodného Albánska, okolia mesta Korce, ktoré však nie je vybavené, aby si poradilo s takýmto prílivom ľudí. Skopje tvrdí, že ďalších vzali do Grécka a iných európskych krajín. No 10 000 osobám sa UNHCR na stopu nedostala. Tých mohla odviesť juhoslovanská polícia nevedno kam. Podľa oficiálnej verzie Skopje žiadni utečenci nechýbajú. Rozdielne údaje len ďalej zvýraznili rozsah utečeneckej krízy, chaosu a zmätku, aký vyvolala kríza v Kosove. (REUTERS, vil, kl)