Lesný požiar v severočínskej provincii Šang-si, ktorý si v uplynulých dňoch vyžiadal 23 obetí, sa včera opäť vymkol spod kontroly. Vzhľadom na sucho čínske úrady zároveň varovali pred ďalšími požiarmi. Podľa tlače vypukol požiar pravdepodobne po tom, ako sa pri príležitosti spomienky na zosnulých vznietili papierové peniaze a ďalšie milodary. Polícia však prešetruje, či požiar nespôsobili podpaľači alebo drevorubači, ktorí v noci tajne vyrubujú stromy. Boj s plameňom komplikuje vietor a nedostatok vody. Pre sucho sa situácia v Číne stáva kritickou. Požiarov, ktoré postihli Čínu v prvých dvoch mesiacoch roka, bolo už viac ako 2000. O život pritom prišlo najmenej 33 ľudí a zhorelo vyše 12 000 hektárov lesa.
KONZERVATÍVNA VLÁDA V HEsSENSKU
Regionálny parlament v stredonemeckej krajine Hesensko včera zvolil za krajinského premiéra kresťanského demokrata (CDU) Rolanda Kocha. Jeho koaličný kabinet tvorený spoločne s liberálmi (FDP) strieda pri moci vládu sociálnych demokratov (SPD) a Zelených, ktorá pred dvoma mesiacmi prehrala tamojšie krajinské voľby. Hlasovanie v Hesensku bolo prvým po celonemeckých parlamentných voľbách, v ktorých kozervatívno-liberálna koalícia exkancelára Helmuta Kohla porazila terajšiu koalíciu SPD a Zelených premiéra Gerharda Schrödera. Hesenské voľby sa tak považujú za prvý vážny neúspech novej spolkovej vládnej formácie, ktorá vďaka tomuto výsledku tiež prišla o absolútnu väčšinu v druhej celonemeckej parlamentnej komore, Spolkovej rade.
ROZŠÍRILI ŽALOBU
na PINOCHETA
Španielska justícia rozšírila žiadosť o vydanie bývalého čílskeho diktátora Augusta Pinocheta o ďalšie obvinenia z mučenia. Zatiaľ čo v pôvodnej žiadosti sa uvádzalo osem obetí mučenia po roku 1988, v novej žiadosti sa ich počet zvýšil na 58. Nový materiál predloží Španielsko britskému ministrovi vnútra Jackovi Strawovi pred tým, než rozhodne o ďalšom osude exdiktátora. Na základe rozhodnutia britskej Snemovne lordov možno Pinocheta postaviť pred súd len kvôli obvineniam zo skutkov spáchaných od septembra 1988. Proti tomuto rozhodnutiu však podalo sedem obetí Pinochetovej diktatúry sťažnosť Európskemu súdnemu dvoru pre ľudské práva v Štrasburgu. Počas Pinochetovej diktatúry zmizlo alebo prišlo o život vyše 3000 ľudí. K väčšine zločinov došlo v rokoch 1973 -1978.
ČÍNA SA OBÁVA
INTERVENCIE
Čína nesúhlasí s údermi NATO v Juhoslávii, pretože si neželá zahraničnú intervenciu v súvislosti s vlastnými etnickými probémami v Tibete. Ide o oficiálne vyjadrenie čínskeho premiéra Ču Žung-ťiho, v ktorom sa prejavili obavy z bombardovania NATO. "Kosovská otázka je etnický problém, ktorý, prirodzene, je vnútornou záležitosťou," konštatoval premiér pri príležitosti návštevy USA a Kanady. Takéto otázky sa podľa neho vyskytujú v mnohých krajinách. "Vy v Kanade máte takýto problém v Quebecu, Veľká Británia v Severnom Írsku - a v Číne je to tibetská otázka. Ak sa prikročí k vojenskému zásahu proti určitej krajine kvôli otázke ľudských práv, vzniká veľmi nepriaznivý precedens," vyhlásil. Okrem bombardovania Juhoslávie ďalším sporom vo vzťahu k USA je Taiwan, keďže Čína nesúhlasí s americkou ochranou ostrova raketovým systémom TMD.
(TASR, ČTK)