e odstránil z funkcie generálneho prokurátora, včera pokračovala v Štátnej dume. Čakalo sa, že Skuratov zverejní ďalšie korupčné škandály vysokopostavených osôb. Žiadne mená však nepadli. Skuratov vysvetlil svoju opatrnosť tým, že sa bojí o život.
Poslanci sa nedokázali zhodnúť na tom, či generálneho prokurátora môže odvolať, hoci len dočasne, prezident alebo Rada federácie. Sám Skuratov tvrdí, že Jeľcin výnosom o jeho odvolaní prekročil svoje ústavné právomoci.
Kremeľ sa obhajuje tým, že funkciu generálneho prokurátora nemôže zastávať človek, ktorý si za prostitútky nechal platiť od kriminálnikov. Neprehľadný právny spor však poslancov príliš ani nezaujímal. Komunistická väčšina sa postavila na stranu Skuratova. Komunisti tvrdia, že trestné stíhanie generálneho prokurátora sa začalo na priamy pokyn Kremľa po tom, čo sa Skuratov rozhodol vydať zatykač na miliardára, priateľa dcéry Jeľcina Tatiany a bývalého výkonného tajomníka Spoločenstva nezávislých štátov Borisa Berezovského. Včerajšie búrlivé zasadnutie ruskej Dumy označili mnohí poslanci za nechutné. Poslancov zaujímalo hlavne to, kto platil za prostitútky, s ktorými si užíval Skuratov, a prečo bolo trestné stíhanie proti nemu začaté neskoro v noci na priamy pokyn Kremľa. Rozoberali sa tie najintímnejšie detaily vrátane materských znamienok na tele generálneho prokurátora. Poslanci čakali, že Skuratov oznámi mená skorumpovaných politikov, ktorí majú miliardové dolárové účty v zahraničí. Nestalo sa tak a jedinou obranou Skuratova bolo tvrdenie, že administrácia prezidenta prinútila prokuratúru Moskvy začať proti nemu trestné stíhanie a že všetko financujú jeho nepriatelia. S tým nadšene súhlasili komunisti.
Úhlavnými nepriateľmi mal prokurátor na mysli Berezovského a bankára Alexandra Smolenského, ktorí sú už obaja v zahraničí. Nastala absurdná situácia - generálny prokurátor, proti ktorému sa vedie trestné stíhanie, odmieta uvoľniť kreslo, a v rovnakej chvíli on sám začal trestné stíhanie proti svojim úhlavným nepriateľom. Skuratov tvrdí, že v osudnú noc z 1. na 2. apríla, keď Kremeľ rozhodol o jeho trestnom stíhaní, prišlo k vážnemu úniku informácií o pripravovanom zatykači na Berezovského. Preto podnikateľa "akoby" údajne nepustili s jeho lietadlom do ruského vzdušného priestoru. O niekoľko hodín podpísal Jeľcin výnos o zosadení Skuratova, zastaviť trestné stíhanie Berezovského sa však už nepodarilo.
Škandál diskredituje aj samotného prezidenta a v ďalších dňoch sa do neho môže zapojiť mnoho ďalších vysokých politikov. Hlavným cieľom Kremľa je zabrániť obvineniu z korupcie osôb blízkych hlave štátu, či dokonca členov rodiny prezidenta. Naopak hlavným cieľom ľavicových frakcií, ktoré podporujú Skuratova v jeho boji s oligarchami i prezidentom, je odvolanie Jeľcina z funkcie. Hlasovanie o osude hlavy štátu je naplánované na 15. apríla. Atmosféra je veľmi napätá a v kuloároch sa už objavili "zaručené" správy o tom, že Kremeľ sa pripravuje na násilné rozpustenie parlamentu.