nejšiu stranu hraníc s Albánskom, odkedy NATO začalo bombardovať Juhosláviu, a aj ďalšie v Qafa a Prushit na hraniciach s Albánskom, ktoré Srbi zatvorili v utorok, a Jazenogič na hraniciach s Macedónskom, včera zívali prázdnotou. Únik utečencov, ktorí masovo utekajú pred násilnosťami v Kosove, čo NATO považuje za jeden z dôvodov, prečo pokračovať v bojovej operácii proti srbským silám, sa včera na niektorých miestach kosovsko-albánskych a macedónskych hraníc načas zastavil. Belehrad "splnil" ďalšiu vec, ktorú od neho požaduje Západ (po tom, čo od utorka večera údajne prestali srbské vojská útočiť na kosovskoalbánskych ozbrojencov): úniku utečencov do Albánska a Macedónska jednoducho bráni uzatvorením hraníc. Srbskí predstavitelia utečencom tvrdia, že teraz, keď v Kosove srbské sily dodržiavajú jednostranné prímerie (od utorka 20.00 h), niet dôvodov odchádzať z Kosova a môžu sa bezpečne vrátiť domov. Únik utečencov do Albánska sa tak za posledný deň znížil na 16 000, polovicu zvyčajného denného počtu.
"Juhoslovanské úrady uzatvorili priechod Morina včera o tretej hodine v noci, zatiaľ čo na kosovskej strane hraníc čakali tisíce utečencov snažiacich sa prejsť do Albánska. Ako sme to pochopili, utečencom hovoria, že teraz sa môžu vzhľadom na jednostranné prímerie bezpečne vrátiť domov," povedal hovorca Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Andrea Angeli. Juhoslovanská polícia z juhoslovanskej strany hraníc Jazenogič na hraniciach s Macedónskom najprv gestikulovala na utečencov a potom ich začala v plne naložených autách odvážať späť na územie Juhoslávie. Kosovčania v utorok tvorili na hranici rad dlhý až 25 kilometrov a podľa odhadov medzinárodných organizácií ich bolo včera najmenej 20 000. Svedkovia z radov Macedónčanov vyjadrili pochybnosti, že by sa utečenci vrátili do vlasti na základe dobrovoľného rozhodnutia.
Na jednostranné prímerie, ktoré v utorok vyhlásila juhoslovanská a srbská vláda (do platnosti vstúpilo o 20.00 h SELČ) pri príležitosti pravoslávnych veľkonočných sviatkov,
NATO reagovalo tým, že potvrdilo zámer v operácii Spojenecká sila pokračovať bez prestávky dovtedy, kým juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič nesplní všetky podmienky medzinárodného spoločenstva.
Hraničný prechod Morina využilo za posledné dva týždne najmenej
280 000 kosovských utečencov, ktorých z ich domovov v juhosrbskej provincii vyhnali srbské sily. Angeli uviedol, že na hraniciach na juhoslovanskej strane sa stále zhromažďujú utečenci.
(REUTERS, ČTK, TASR, kl)