BRATISLAVA (SME - mn) - Bez opätovného zavedenia dovoznej prirážky, ktorá v roku 1998 priniesla do štátneho rozpočtu 6,3 mld Sk, a pri možnom znížení colných príjmov by v tomto roku bolo potrebné počítať s deficitom štátneho rozpočtu 24 až 25 mld Sk, čo predstavuje asi 3,5 % z očakávaného hrubého domáceho produktu (HDP). Predpokladané prekročenie dvojpercentného rozpočtového schodku by bolo možné eliminovať zavedením 6,6-percentnej dovoznej prirážky od 1. apríla 1999, resp. 10-percentnej dovoznej prirážky od 1. júla tohto roku. Vyplýva to zo štúdie hospodárskeho vývoja Slovenska, ktorú vypracovali odborníci Ústavu slovenskej a svetovej ekonomiky SAV.
Očakávané spomalenie tempa ekonomického rastu v krajinách Európskej únie z odhadovanej úrovne 3 % v roku 1998 na približne 2,3 % v tomto roku by malo podľa analýzy SAV negatívne ovplyvniť možnosti slovenských exportérov. Odhadovaný priemerný hospodársky rast v krajinách, ktoré sú cieľovými pre dve tretiny slovenského vývozu (Nemecko, Česko, Rakúsko a Taliansko), by v tomto roku mal ostať na približne rovnakej úrovni ako v roku 1998 (1,4 %). Pokles vývozu SR však môže byť ešte výraznejší, pretože obchod s komoditami s nižšou úrovňou spracovania (ktoré tvoria veľkú časť slovenského exportu) je citlivejší na konjunktúrne výkyvy, a je preto zraniteľnejší. Ďalším rizikovým faktorom pre ekonomiku SR je podľa analýzy odlev kapitálu z rizikovejších regiónov v dôsledku minuloročných turbulencií na finančných trhoch. "Takéto ustupovanie zahraničných investorov do bezpečia môže spolu s poklesom ratingového hodnotenia ekonomiky SR sťažiť v tomto roku slovenských podnikom prístup k úverom zo zahraničia. Zahraničné úvery pritom boli v minulom období podmienkou ekonomického rastu Slovenska a ich nedostatok môže spôsobiť obmedzenia v rozvojových plánoch podnikov," tvrdia ekonomickí odborníci SAV. Pri sťaženom prístupe domácich podnikov k zahraničným úverovým zdrojom budú možnosti hospodárskeho rastu ešte viac než doteraz priškrtené vysokou úrokovou mierou z úverov. "Najmä pri neúspechu fiskálnej politiky, ktorý by sa prejavil v zachovaní vysokého objemu vládnych úverov, hrozí, že v roku 1999 sa úroky z čerpaných úverov budú opätovne zvyšovať minimálne na 20 až 22 %," uvádza sa v analýze. Pri spresnenom výpočte HDP by sa dynamika jeho rastu mala podľa očakávaní SAV v tomto roku pohybovať od -1 do 1 %. Prognóza predpokladá, že krátkodobé stabilizačné opatrenia zabránia ďalšiemu prehlbovaniu makroekonomickej nerovnováhy, no jej prejavy odstránia iba čiastočne.
V oblasti menovej politiky možno podľa odborníkov SAV očakávať istú zotrvačnosť spočívajúcu vo výraznej orientácii na zabezpečenie menovej stability. "To môže byť isté pozitívum v prípade, že fiskálnej politike sa nepodarí znížiť schodok štátneho rozpočtu. Ak sa to však podarí, potom môže strnulá reštrikčná menová politika pôsobiť kontraproduktívne," uvádza sa v prognóze.
(Úplné znenie analýzy prinesú nasledujúce vydania denníka SME v prílohe Kapitál)