BRATISLAVA (SME - gk) - Banque Nationale de Paris (BNP) včera aj napriek formálnemu zamietnutiu zo strany Société Générale a Paribas vyjadrila svoj zámer získať podiely v oboch francúzskych bankách plánujúcich vzájomnú fúziu. BNP plánuje získať podiely v oboch bankových domoch v hodnote 38 mld amerických dolárov.
V marci, približne mesiac po tom, čo Paribas a SocGen podpísali dohodu o fúzii, BNP dala ponuku na tzv. násilné prevzatie. Banka ponúkla akcionárom oboch fúzujúcich bankových domov, že vymení svoje akcie za ich v určitom pomere. Táto výmena akcií by v prípade úspechu znamenala vytvorenie najväčšej banky na svete s aktívami vo výške asi 1 bilión dolárov.
Včera predstavenstvá oboch bánk čeliacich násilnému prevzatiu vyjadrili nesúhlas s ponukou BNP a zároveň potvrdili záujem o dokončenie svojho spoločného projektu. Už v minulosti sa obe ohrozené banky postavili proti tzv. akciovému swapu, ale až teraz oficiálne potvrdili svoje zamietavé stanovisko. Obe banky pri oznámení svojho zamietavého stanoviska použili podobné argumenty. Odvolávali sa na nepripravenosť fúzie, čo by mohlo viesť k neúspechu a následnému poškodeniu záujmov akcionárov bánk SocGen a Paribas. Okrem toho vedenie SocGen dodalo, že ponuka nebola až taká výhodná pre majiteľov jej akcií, ktorí by dokonca výmenou mohli stratiť. SocGen si myslí, že jej prepojenie s BNP kvôli podobným aktivitám by mohlo viesť k poklesu krátkodobých a dlhodobých výnosov. Obe banky podali na BNP žalobu s tým, že prvé pojednávanie by malo byť 1. júna tohto roka. Súd by mal vydať rozhodnutie do dvoch týždňov od tohto termínu. To, že vec sa dostala pred súd, neznamená odsunutie otvorenia ponuky, ale len nemožnosť jej uzavretia do vyhlásenia rozsudku.
"V čase rýchlej reštrukturalizácie priemyslu by bola hanba, keby francúzsky priemysel nevyužil príležitosť, kým je dostupná," vyhlásil o ponuke BNP jej prezident Michel Pebereau. Dodal, že jeho banka chce pokračovať vo svojom pláne, aj keby sa to
malo ťahať dlhšie obdobie. Francúzske regulačné orgány povolili BNP
výmenu akcií s bankami Paribas a SocGen, čím dali celému projektu zelenú.