Po utorkovom prudkom páde libry na finančných trhoch sa situácia do značnej miery upokojila. Libra sa stabilizovala v pásme od 1,5860 USD/1 GBP až do 1,5980 USD/1 GBP. Počas stredy začala Bank of England svoje dvojdňové stretnutie, na ktorom by sa malo rozhodnúť o úrovni budúcich úrokových sadzieb. Podľa názorov analytikov je šanca na zníženie úrokových sadzieb približne 50 %. Podľa doteraz zverejnených dát veľkovýroba dosiahla dno a sektor služieb podstatne ožíva. Od minulého októbra poklesli úrokové sadzby o pibližne 200 bázických bodov a sú na hodnote 5,50 %. Hoci ešte súčasný vývoj inflácie dáva priestor na zníženie úrokových sadzieb, podľa všetkého v konečnom dôsledku výrazne neprekonajú hranicu 5,00 %. Vo februári poklesla inflácia na hodnotu 2,40 %, čo bola najnižšia úroveň za posledné 4 roky.
Voči americkému doláru opätovne oslabil japonský jen, a to až na hodnotu 121,60 JPY/1 USD, ktorú však neprekonal. Za oslabením bolo možné sledovať ďalší pokles dlhodobých úrokových sadzieb na hodnotu 1,6750 USD/1 GBP po tom, ako počas utorka boli 10-ročné vládne dlhopisy obchodované na úrovni 1,765 %. Za záujmom o predaje dolárov nad hranicou 121,00 JPY/1 USD stoja obavy z ďalšieho stimulačného balíka napumpovaného do ekonomiky, ktorý by v konečnom dôsledku pomohol stabilizovať japonskú ekonomiku, čo by sa odrazilo aj na výmennom kurze jenu voči americkému doláru.
Euro po rannom poklese z hodnoty 1,0840 USD/1 EUR dosiahlo na hodnotu 1,0760 USD/1 EUR, avšak neskôr sa obchodovanie stabilizovalo okolo hodnoty 1,0800 USD/1 GBP. Finančné trhy sa aj naďalej sústreďujú na vývoj konfliktu v Kosove a nezanedbateľným faktorom je aj zasadnutie Európskej centrálnej banky. Euro posilnilo v porovnaní s predchádzajúcimi dňami po tom, ako boli zverejnené vyhlásenia šéfa Bank ig France Jeana-Clauda Tricheta, podľa ktorého by ďalší pokles eura pod hranicu 1,0680 USD/1EUR vyvolal obavy ECB.
Poľský deficit bežného účtu platobnej bilancie poklesol počas februára na úroveň 460 mil. dolárov, kým počas januára bol vykázaný deficit 855 mil. dolárov. Vo všeobecnosti analytici očakávali podstatne lepšie údaje o vývoji platobnej bilancie, a to zhruba okolo úrovne 300 mil. dolárov. Obavy z vývoja platobnej bilancie zapríčinili pokles zlotého v uplynulých dňoch. Po zverejnení dát oslabil zlotý počas včerajšieho dňa na úroveň centrálnej parity, kým v utorok sa obchodoval okolo 0,60 % v apreciačnej časti fluktuačného pásma.
Česká koruna pokračovala vo svojom posilňovaní až k hranici 38,150 CZK/1 EUR, keď ešte ráno bola obchodovaná na hodnote 38,300 CZK/1 EUR. Pozornosť sa sústreďuje na piatkové údaje o inflačnom vývoji za mesiac marec a priemyselnej produkcii za toto obdobie.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)