krátko

POHREBISKO VO VRBOVOM

Pri výkopových prácach v zastavanej časti mesta Vrbové bol objavený pozoruhodný kostrový nález z 9. alebo 10. storočia. Lebka a časť hrudníka kostry boli mechanizmami porušené. Pri pravej dolnej končatine sa našla hlinená nádoba s ornamentom. Podľa odborníkov ide o slovanský hrob, ktorý je súčasťou pohrebného komplexu. Potvrdili to i majitelia okolitých domov, ktorí nachádzali kosti už pred 20 rokmi. Keďže sa pohrebisko nachádza na zastavanom území, jeho odkrytie a výskum v najbližších rokoch pre nedostatok prostriedkov nebude možný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

TRENČIANSKY BEDEKER

Zoznam ulíc a námestí s výkladom, prehľad pamätníkov, pomníkov, pamätných tabúľ a náhrobníkov vydalo mesto Trenčín a tamojšia Štátna krajská knižnica Michala Rešetku. Takmer 100-stránková publikácia s názvom Ulice a námestia mesta Trenčín je prvým pokusom o takéto spracovanie so stručným výkladom z hľadiska historického, topografického a etymologického. Obsahuje názvy 227 ulíc a siedmich námestí, v prehľade pamätníkov, pomníkov, pamätných tabúľ a náhrobníkov sú prvýkrát súhrnne spracované pamätníky nachádzajúce sa na území mesta Trenčín. Autormi publikácie je Ľudmila Strohnerová a Ivo Veliký.

EVANJELIZAČNÝ SEMINÁR

Okolo 6000 účastníkov očakávajú na evanjelizačnom seminári v Prešove, na ktorom v tamojšej mestskej športovej hale 24. a 25. apríla privítajú francúzskych evanjelizátorov z Komunity blahoslavenstiev. V rámci príprav na jubilejný rok 2000 ho pripravuje Katolícka charizmatická obnova. Seminár na tému Boh - otec všetkých ľudí bez rozdielu viery je určený veriacim, ako aj neveriacim. Podľa slov jedného z organizátorov podujatia, vedúcej Katolíckej charizmatickej obnovy za Košickú diecézu a spoločenstvo v Prešove Márie Barnášovej hlavným prednášateľom bude vo svete známy evanjelizátor Philip Madre. Program sa začne počas obidvoch dní o 9.00 h.

SkryťVypnúť reklamu

ZADLŽENÝ ÚRAD

Krajský úrad v Žiline v minulom roku hospodáril s rozpočtom 5,496 miliardy korún, pričom kapitálové výdavky predstavovali vyše 320 miliónov. Na tento rok kapitola štátneho rozpočtu stanovuje výdavky 5,933 miliardy korún. Z toho kapitálové výdavky budú len vo výške 263 miliónov. V oblasti zabezpečenia prevádzky zariadení, ktoré patria do správy úradu, dochádza k poklesu výdavkov, pričom práve v kategórii tovarov (náklady na energie, potraviny, materiálne vybavenie) dochádza každoročne k najväčšiemu nárastu cien. V praxi to znamená, že školy, sociálne zariadenia a iné organizácie sa budú v tomto roku stretávať s nedostatkom zdrojov na svoju prevádzku. Situáciu sťažuje aj fakt, že krajský úrad eviduje za minulý rok záväzky vo výške takmer 112 miliónov korún - z nich necelých 87 miliónov predstavujú práve neuhradené faktúry za energie, potraviny a iné tovary. Do správy Krajského úradu v Žiline patrí celkom 285 zariadení - z nich je len 12 úradníckych inštitúcií. Zvyšok tvorí 190 škôl a školských zariadení, 45 zariadení sociálnej starostlivosti, 25 kultúrnych zariadení a 13 polikliník.

SkryťVypnúť reklamu

(r, TASR)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 558
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 274
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 057
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 215
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 928
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 838
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu