MOSKVA (ČTK) - Ruský finančný magnát Boris Berezovskij, ktorého vplyv siahal až do najvyšších politických kruhov, na ktorého včera ruská generálna prokuratúra vydala zatykač v dôsledku zneužívania právomoci a prania špinavých peňazí, sa v súčasnosti údajne zdržiava vo Francúzsku. V rozhovore pre agentúru Interfax však uviedol, že emigrovať nemieni, ani nebude žiadať o azyl. Berezovskij bol minulý týždeň v neprítomnosti odvolaný z funkcie výkonného tajomníka Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ).
Počas vyšetrovania, ktoré začala generálna prokuratúra vedená Jurijom Skuratovom v januári, sa napríklad zistilo, že devízové zisky leteckej spoločnosti Aeroflot, z ktorých časť patrila Berezovskému, boli odvádzané do Švajčiarska na konto spoločnosti Andava. Spolu s Berezovským včera vydali zatykač tiež na bývalého prvého námestníka generálneho riaditeľa Aeroflotu Nikolaja Gluškova. Ten bol jeho splnomocnencom v spoločnosti a údajne zabezpečoval prevod peňazí do Švajčiarska. Riaditeľom Aeroflotu je v súčasnosti prezidentov zať Valerij Okulov, manžel Jeľcinovej staršej dcéry Jeleny.
Berezovskij sa podieľal na financovaní predvolebnej kampane ruského prezidenta Borisa Jeľcina a priatelil sa s prezidentovou dcérou Tatianou Ďačenkovou, ktorá sa po voľbách stala kremeľskou poradkyňou. Do okruhu jeho priateľov patril tiež bývalý šéf prezidentskej kancelárie Valentin Jumašov. Tohto však z postu už pred časom odsunuli. Berezovskij, ktorý vlastní časť televízneho kanála ORT, niekoľko veľkých a vplyvných denníkov a ktorého podnikateľská činnosť sa dotýka ropného priemyslu, strojárstva i automobiliek, sa svojho času vzdal izraelského občianstva, aby mohol pôsobiť v ruskej vrcholnej politike. Krátky čas pracoval ako tajomník SNŠ. Viac ako vlastnému politickému pôsobeniu sa Berezovskij venoval presadzovaniu svojich ľudí do vysokých funkcií. Jeľcin mu nakoniec vyčítal "prekračovanie služobných právomocí".
Prokuratúra pred časom preverovala tiež firmy, ktoré patrili Berezovskému a ktoré sa zameriavali na sledovanie prezidenta, jeho rodiny a ďalších vysoko postavených úradníkov. Bývalý šéf Bezpečnostnej rady a v súčasnosti gubernátor Krasnojarského kraja Alexander Lebeď vyhlásil, že kroky, ktoré sa podnikajú proti Berezovskému, sú "politickou akciou".