Ak je plánom NATO "vybombardovať" Slobodana Miloševiča z jeho mocenskej pozície, v Juhoslávii takmer nepochybujú, že efekt je zatiaľ skôr opačný. Otázkou je, ako dlho bude ešte majster taktiky schopný manévrovať v koncovej hre proti Západu, kde vklady rastú každým dňom. Dlho predtým, ako zasiahli územie Juhoslávie prvé riadené strely, nezávislí analytici v Belehrade predpovedali, že Miloševič použije vzdušné údery ako zámienku na potlačenie svojich oponentov. Scenár sa odohral až po tragický efekt v Kosove, kde Západ bezmocne sleduje, ako etnickí Albánci, ktorým vyhlásil ochranu, utekajú s hrôzou do susedných krajín.
V Belehrade sa zatiaľ vedie subtílnejšia kampaň - nezávislé médiá sú uzavreté alebo cenzurované a kritiku Miloševiča na verejnosti vylučuje výnimočný stav v krajine, ktorého pravidlá sú veľmi vágne, o to účinnejšie. "Poškodil Albáncov tak ako nikdy a poškodil perspektívy demokracie v Srbsku na dlhý čas," povedal popredný predstaviteľ belehradského krehkého reťazca nevládnych organizácií. Údery NATO prinútili tieto organizácie buď podporovať vládnu politiku odporu k vonkajšej sile, alebo odísť do podzemia. "Ak boli predtým nejaké vnútorné problémy, dnes už neexistujú," vyhlásil podplukovník Branko Vasiljevič, nový veliteľ juhoslovanskej armády.
Hoci sa nikto neodváži kritizovať Miloševiča verejne, v zákulisí niektorí analytici tvrdia, že v jeho kruhoch vládne panika. "Nevedia, či kapitulovať, alebo nie," hovorí jeden z nich. Podľa iného Miloševič ako každý autoritatívny vodca trpí nedostatkom podrobných informácií o tom, ako vážne boli jeho sily zasiahnuté. "Nikto nechce byť poslom zlých správ," tvrdí tento analytik. Skutočné škody na bezpečnostných jednotkách je ťažké odhadnúť. "Armáda je kompletne za Miloševičom. Sú v pasci navzájom," uviedol prvý analytik. Zatiaľ čo však vojenskí velitelia ubezpečujú, že budú bojovať na smrť, analytici tvrdia, že keď bude Miloševič spokojný s tým, že získal veľkú vojenskú prevahu, čo je na zemi celkom možné, môže začať hľadať cestu von. "Myslím si, že dlhodobo sa Miloševič usiluje o rozdelenie Kosova. Vyčistí sever Kosova a bude usilovať o riešenie na spôsob Cypru," hovorí prvý analytik.
Miloševič už poslal niekoľko pokusných balónikov cez Rusko, Západ ich však "zostrelil". Problémom je, či Západ dodrží svoje verejné záruky kosovským utečencom, že sa budú môcť vrátiť do vlasti oslobodenej od srbského útlaku, alebo od nich upustí, aby zastavil ľudskú vlnu, ktorá hrozí destabilizovať susedné krajiny. Zdá sa, že politický imperatív, ktorý prinútil Západ bombardovať, ho vovádza do ešte nekompromisnejšej pozície. V tejto chvíli to znamená prinajmenšom to, že rozdelenie je vylúčené.
"Miloševič sa musí kompletne stiahnuť z Kosova, umožniť utečencom návrat a nechať do Kosova vstúpiť medzinárodné sily," povedal minulý týždeň istý západný diplomat. Pre západných lídrov bude ťažké prekonať verejnú potupu podpisu dohody s Miloševičom, ktorá by obsahovala čokoľvek menšie než jeho odchod Kosova. Zatiaľ ide o to, kto ustúpi prvý. (REUTERS)