Najdôležitejšie je zlepšiť chorému kvalitu života

Schizofrénia je najdrahším psychickým ochorením. Náklady na jej liečbu bývajú porovnateľné s nákladmi na liečbu chorôb, ktoré sa vyskytujú v populácii viac ako desaťnásobne častejšie. Prvé účinné lieky, ktoré priniesli doslova revolúciu v liečbe schizofre

nických porúch, sa začali používať v polovici tohto storočia. V 60. rokoch sa objavili neuroleptiká (klozapín), ktoré sa líšili od predošlých liekov mechanizmom účinku. Tieto klasické neuroleptiká sa využívajú dodnes, hoci sú spojené s častými vedľajšími účinkami. Po klasických prišli na rad začiatkom 90. rokov moderné neuroleptiká s dokonalejším pôsobením. Tieto si v dnešnej psychiatrii víťazne razia cestu, ale brzdou pre ich masové predpisovanie pacientom je do značnej miery vysoká cena.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V miere využívania moderných neuroleptík je situácia v rôznych krajinách odlišná. A to napriek argumentom, že nový liečebný postup prináša síce zo začiatku vyššie náklady, ale pri zlepšení zdravotného stavu pacienta a lepšej kvalite jeho života znamená z dlhodobého pohľadu finančné úspory. Nakoľko sa vo vašich krajinách využívajú nové, moderné neuroleptiká?

SkryťVypnúť reklamu

Dr. Conley: "V Spojených štátoch je ten pomer približne 55 percent nových neuroleptík a 45 percent starých. V USA je vôbec na duševné ochorenia vydelený jeden z najvyšších rozpočtov, ide na ne 10 percent z celkového rozpočtu zdravotníctva."

Prof. Davidson: "Keďže vláda je platiteľom za zdravotnú starostlivosť, ona u nás určuje pravidlá. V Izraeli máme pre podávanie nového neuroleptika pravidlo, že najprv musia zlyhať dve klasické neuroleptiká, aby sa mohlo podať nové. Odhadujem, že ten pomer je v Izraeli polovičný v porovnaní s USA, to znamená približne 25-27 percent pacientov je na nových neuroleptikách."

Nie je vo výhľade vo farmaceutickom výskume práca na nejakej novej generácii antipsychotických liekov?

Dr. Conley: "V tomto smere prebieha stále veľmi rozsiahly výskum. V roku 1966 bol objavený klozapín, pri ktorom sa ukázalo, že vôbec neblokuje dopamínové receptory, ale že blokuje hocičo iné. O takomto lieku sa hovorí, že má špinavú biochémiu a špinavú farmakodynamiku, čiže nemá úzko špecifické účinky…"

SkryťVypnúť reklamu

Prof. Davidson: "…je veľmi promiskuitný…"

Dr. Conley: "…z toho vedci usudzujú, že musia byť aj iné spôsoby, ktorými sa tento výskum môže uberať ďalej. Čo spôsobuje schizofréniu, to sa zatiaľ s istotou nevie. Sú len hypotézy. Vie sa len to, že to spôsobuje nerovnováha medzi neurochemickými prenášačmi v mozgu. Existujú poznatky, že v mozgu schizofrenikov sú chemické zmeny. Skúmajú sa možnosti blokády jednotlivých receptorov. Prísľubom je aj výskum ľudského genómu - mapy génov človeka, ktorý umožní poznať gény zodpovedné za syntézu, tvorbu určitých proteínov (bielkovín), ktoré pravdepodobne zohrávajú úlohu pri vzniku ochorenia. Nové látky budú zamerané na ovplyvňovanie génov a tvorby špecifických proteínov."

Súčasná veda ponúka psychiatrom niekoľko druhov nových neuroleptík. Možno povedať, že medzi farmaceutickými gigantmi ide o tvrdý konkurenčný boj. Čo je podľa vás hlavným kritériom pre psychiatra, aby sa rozhodol prednostne pre ten-ktorý liek pri prvej voľbe?

SkryťVypnúť reklamu

Prof. Davidson: "Pre lekárov je to neobvyklá situácia. Nikdy sme neboli nútení a trénovaní robiť rozhodnutie o výbere lieku na podklade nákladov. Je to neobvyklé, ale je to realita v dnešnom svete. Máme tu lieky, ktoré majú takmer rovnaké vlastnosti, ale jeden je v niečom lepší. Argumenty o tom, aké náklady sú spojené s jednotlivými liekmi, sa nedajú odmietnuť."

Výskum schizofrénie a jej liečby berie do úvahy aj detskú populáciu. Ako ďaleko je výskum v tomto smere?

Dr. Conley: "Áno. Prebiehajú ďalšie štúdie, ktoré skúmajú liečbu schizofrénie a iných porúch aj u detí. Ešte však nie sú vyhodnotené, stále bežia."

TÁŇA RUNDESOVÁ, Bratislava - Cannes

P. S. Psychiatri na Slovensku iba odhadujú, že podiel moderných neuroleptík na liečbe schizofrenikov je u nás asi do 20 percent. Štatisticky sa to však nesleduje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 818
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 068
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 978
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 480
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 014
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 773
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 536
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu