al na hodnote 1,605 USD/1 GBP. Podľa názorov analytikov je možno za poklesom výmenného kurzu libry vidieť očakávania investorov týkajúce sa zníženia krátkodobých úrokových sadzieb na štvrtkovom zasadnutí Bank of England. V prospech dolára prehovorila aj skutočnosť, že minulý týždeň v pondelok po prvýkrát v histórii uzavrel akciový index Dow Jones Industrial Average nad úrovňou 10 000 bodov. Očakávania týkajúce sa znižovania sadzieb v Británii hovoria v prospech približne 25-bodového poklesu. Zároveň sa opätovne objavujú úvahy týkajúce sa výmenného kurzu libry, a to súvislosti s tým, že v prípade záujmu Británie o vstup do Európskej menovej únie by libra potrebovala oslabiť prinajmenšom o 10 % svojej súčasnej hodnoty. Rastúca rozdielnosť ekonomických cyklov medzi Britániou a Spojenými štátmi a zároveň čoraz viac zhoda s ekonomickým cyklom v Európe do značnej miery favorizujú vstup libry do eurozóny. Vcelku je možné predpokladať, že 25-bodová alebo žiadna zmena výšky úrokových sadzieb by mohla vrátiť libru na stratené úrovne, 50-bodový pokles úrokových sadzieb by podľa všetkého znamenal ďalšie výpredaje libry na finančných trhoch.
Akciové trhy v Ázii zaznamenali ďalšie oživenie na vyššie úrovne, keď tokijský Nikkei 225 dosiahol hodnotu iba o niečo nižšiu, ako je hranica 16 500 bodov, čo bola najvyššia hodnota po viac ako 8 mesiacoch. Na trhu sa začali objavovať špekulácie, podľa ktorých by do júnového japonsko-amerického summitu malo dôjsť k ďalším injekciám do japonskej ekonomiky v podobe ďalšieho fiskálneho uvoľnenia. Japonský jen osciloval v pásme od 120,95 JPY/1 USD až po hodnotu 121,30 JPY/1 USD.
Člen poľskej Rady pre monetárnu politiku Marek Dabrowski včera uviedol, že sa prihovára za zrušenie mesačnej devalvácie poľského zlotého, ktorá je v súčasnosti na úrovni 0,3 % mesačne. Doterajší pozitívny vývoj v raste inflácie postupne pretláča do popredia podstatne liberálnejšie názory, ktoré sa vyjadrujú aj v prospech zavedenia floatingu. Zlotý počas dňa posilnil pod úroveň centrálnej parity, a to na hodnotu 0,60 % od centrálnej parity v apreciačnej časti fluktuačného pásma. Česká koruna oscilovala v pásme od 38,300 CZK/EUR až po 38,500 CZK/1 EUR. V podstate trh očakáva ďalšie údaje o vývoji inflácie v tejto krajine. To by mohlo zásadným spôsobom ovplyvniť ďalší vývoj českej koruny.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)