BRATISLAVA (SME - mn) - Napriek tomu, že zrodenie novej európskej meny euro a jeho vstup na svetové devízové trhy vítal celý svet s nadšením a veľkými očakávaniami, prvých sto dní života tejto meny, ktoré uplynuli včera, nádeje eurooptimistov príliš nepotvrdilo. Od začiatku tohto roka oslabilo euro oproti svojmu najväčšiemu rivalovi na finančných trhoch - americkému doláru - o približne 10 percent a analytici nedávajú zmene doterajšieho vývoja príliš veľkú nádej.
Napriek všetkým negatívnym faktorom, ktoré sa pod postupné oslabovanie eura podpísali - od vývoja menovej a fiskálnej politiky štátov eurozóny cez rad nepriaznivých ekonomických ukazovateľov - však emitenti nových cenných papierov prejavili silný záujem o emisie v eure. Počas prvých troch mesiacov tohto roka takýmto spôsobom získali nové finančné zdroje vo výške viac ako 155 mld eúr, čím nová euromena po prvýkrát v histórii v tomto smere prekonala americký dolár. Napriek rekordnému objemu nových emisií však trh nezaznamenal zvýšený dopyt po novej mene, ktorý by bol motivovaný investorským záujmom o tieto cenné papiere. Podľa odborníkov je takýto stav dôsledkom toho, že nakupujúcimi boli najmä tie subjekty, ktoré majú dostatočnú "masu" euromeny a nie sú nútené nakupovať ju na devízových trhoch.
V neprospech posilňovania eura hovorí prakticky všetko. Obchodníci na devízových trhoch pozorne sledujú najmä vývoj najväčšej ekonomiky na starom kontinente - Nemecka, ktoré svojimi výsledkami nepresvedčilo investorov o svojej sile. Európski politici spolu so zástupcami Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá bdie nad stabilitou cenovej úrovne v krajinách eurozóny, jednohlasne obvinili z podkopávania stability eura vonkajšie faktory. Jedným z najvýznamnejších je prekvapujúco silný rast výkonnosti americkej ekonomiky, a to aj napriek dôsledkom viacerých kríz menových systémov (Rusko, juhovýchodná Ázia). Ostré rozpory medzi centrálnymi bankármi a štátnou administratívou navyše utvrdili investorov v nádeji, že ECB, ktorej postoj k oslabovaniu eura bol v podstate neutrálny, nezasiahne do takéhoto vývoja, čím vzali investorom i tie posledné nádeje na vytúženú zmenu v menovej politike centrálnej banky.