BRATISLAVA (SME - tk) - Aktivity v oblasti zamestnanosti a obnovy závodu bývalej Tesly v Piešťanoch postupujú podľa pôvodného plánu. Spoločnosť začala s náborom pracovníkov, ktorí v súčasnosti pracujú na rekonštrukcii zariadení na výrobu integrovaných obvodov a plnení operatívneho plánu nového vlastníka závodu, ktorým je spoločnosť Slovakia Electronics Industries, a. s. (SEI), dcérska firma americkej Motoroly. K dnešnému dňu bolo prijatých viac než 30 pracovníkov a cieľom spoločnosti je vytvoriť v priebehu piatich až siedmich rokov približne 1500 pracovných miest.
Na prípravných a stavebných prácach v areáli firmy sa podieľa okrem interných zamestnancov SEI aj viac ako 100 pracovníkov dodávateľských a subdodávateľských firiem. Areál dnes nesie meno spoločnosti Slovakia Electronics Industries a má označenie SEI1. "Časový plán nás zaväzuje spustiť pilotnú výrobu polovodičov do konca tohto roka," povedal Bob Aschieri, predseda predstavenstva SEI. "Sme plní optimizmu, čo sa týka naplnenia tohto záväzku. Očakávame, že otvárací ceremoniál areálu na výrobu integrovaných obvodov sa bude konať krátko po spustení pilotnej výroby. Doterajší postup prác pri revitalizácii piešťanskej fabriky je vcelku uspokojivý. Aj preto sa tešíme na ďalšiu prácu, ktorá povedie k naplneniu našich dlhodobých záväzkov v tomto regióne," dodal.
Bývalý závod na výrobu polovodičov Tesla Piešťany bol odkúpený v septembri minulého roku firmou Slovakia Electronic Industries, a. s., so zámerom obnoviť výrobu v bývalom závode a začať produkciu polovodičov na svetovej kvalitatívnej úrovni. Ako pre denník SME povedal Václav Šmíd, člen predstavenstva spoločnosti SEI, a. s., plán obnovy v bývalej Tesle Piešťany rozčlenili investori z Motoroly na 5 etáp s celkovými plánovanými investíciami 88 mil. USD. Prvá, na ktorú je plánovaná investícia 15 mil. USD, predstavuje vybudovanie kapacít na výrobu 4-tisíc čipov týždenne a zamestnanie vďaka nej nájde 250 pracovníkov. V nasledujúcej etape bude výroba rozšírená o druhú výrobnú linku s rovnakou investíciou (15 mil. USD), týždenná produkcia vzrastie na 9000 čipov a uplatnenie v nej nájde ďalších 300 pracovníkov. Ročný export v tomto štádiu predpokladá V. Šmíd v objeme 11,5 mil. USD. Tretia etapa obnovy piešťanskej Tesly predpokladaá vybudovanie vlastného vývojového strediska, v ktorom nájdu uplatnenie najmä absolventi Katedry mikroelektroniky Slovenskej technickej univerzity. Štvrtou a piatou fázou rozvoja podniku je zavedenie puzdrovania čipov, čiže finalizácia výroby. Predpokladaná investícia na obe konečné etapy je 57 mil. USD. Ako ďalej povedal V. Šmíd, reštrukturalizačné práce postupujú podľa plánu a prvé zisky očakáva spoločnosť najskôr v roku 2000, keď sa chce na základe štatútu priamej zahraničnej investície uchádzať aj o 10-ročné daňové prázdniny. V neskorších etapách počíta piešťanský závod aj so zapájaním sa slovenských subdodávateľov do výrobného procesu.