Slovo utečenec sa opäť najčastejšie skloňuje v súvislosti so situáciou na Balkáne. Po skončení vojny v Bosne, keď sa Európou prevalila vlna tisícov utečencov, stojí starý kontinent pred týmto problémom znovu. Zdrojom utečencov je tentoraz Kosovo. Pred represáliami srbských síl odtiaľ do susedného Macedónska a Albánska utieklo za necelé dva týždne podľa rôznych zdrojov asi 380 000 ľudí. Tieto krajiny si však v žiadnom prípade s momentálnou situáciou nedokážu poradiť samy. Európska únia (EÚ) a ďalšie krajiny sa preto rozhodli pomôcť. (Počty utečencov sú predbežné, keďže v nasledujúcich dňoch sa majú prijať konkrétne politické závery.)
- EURÓPSKA ÚNIA (EÚ) oznámila, že členské štáty sú ochotné prijať 100 000 utečencov z Kosova. Pôjde však iba o dočasné riešenie, na ktoré musí nadväzovať opätovný návrat utečencov do Kosova. O spravodlivom rozdelení medzi jednotlivé štáty budú v stredu v Bruseli rokovať ministri vnútra pätnástky.
- NATO: Aliancia chce do svojich členských štátov letecky prepraviť asi 100 000 utečencov na dočasný pobyt. Proti tomuto zámeru sa ozvali aj prvé kritické hlasy. Taliansky premiér Massimo D‘Alema a komisárka EÚ pre utečencov Emma Boninová spochybnili technickú realizáciu tohto plánu.
- UNHCR: Úrad vysokej komisárky OSN pre utečencov sa bude problematikou kosovských utečencov zaoberať v utorok.
- FRANCÚZSKO: Francúzsky premiér Lionel Jospin označil v nedeľu návrat kosovských Albáncov do vlasti za "základný cieľ". Francúzsko chce Medzinárodnému menovému fondu (MMF) navrhnúť posilnenie pomoci Albánsku a Macedónsku. Paríž je ochotný prijať určitý počet utečencov.
- VEĽKÁ BRITÁNIA: Nachádza sa v nej 9000 kosovských utečencov. Krajina je podľa hovorcu premiéra Tonyho Blaira v koordinácii s partnermi v EÚ ochotná prijať obmedzený počet utečencov.
- NEMECKO: Môže prijať 40 000 utečencov. Nemecko má na svojom území už 350 000 utečencov z Bosny a znáša tak najväčšiu záťaž zo všetkých európskych krajín. Podľa nemeckého ministra vnútra Otta Schillyho treba otázku utečencov riešiť priamo na mieste. Eventuálne prijatie utečencov v Nemecku je "úplne poslednou možnosťou".
- NÓRSKO, DÁNSKO: Sú ochotné prijať utečencov, konkrétne počty nie sú zatiaľ známe.
- ŠVÉDSKO: Okamžite môže prijať 500 utečencov, za prvý mesiac maximálne 3500, v ďalšom mesiaci 2000 utečencov (údaje imigračného úradu).
- PORTUGALSKO: Je ochotné prijať 1500 utečencov.
- GRÉCKO: Môže prijať 5000 utečencov.
- TURECKO: Môže prijať 20 000 utečencov, od 24. marca už prijalo viac ako 5300 utečencov. Turecko oznámilo, že v Albánsku a Macedónsku pomôže postaviť stanové tábory pre 10 000 utečencov.
- BULHARSKO: Prijalo už 2500 utečencov, ďalších zoberie len s veľkými problémami.
- RAKÚSKO: Môže prijať 5000 utečencov.
- ŠVAJČIARSKO: Prejavilo ochotu, konkrétny počet zatiaľ neoznámilo.
- USA: Prijmú 20 000 utečencov.
- KANADA: Prijme 5000 utečencov.
- MACEDÓNSKO/ALBÁNSKO: Podľa komisárky EÚ Emmy Boninovej sú problémy s utečencami v týchto štátoch rôzneho druhu. V Albánsku, kde sa podľa nej zdržiava asi 226 000 osôb (stav zo 4. apríla), existujú najmä logistické problémy. V Macedónsku, kde našlo do nedele útočisko asi 125 000 ľudí, ide hlavne o problémy "politického druhu". V Macedónsku žije totiž silná srbská menšina. Skopje vyjadrilo ochotu ubytovať v stanovom tábore vybudovanom vojakmi NATO tisíce utečencov zo zóny nikoho ležiacej v blízkosti juhoslovanských hraníc. Podľa hovorcu NATO do Albánska a Macedónska smeruje ďalších 200 až 300 000 utečencov. Pri takomto tempe bude Kosovo do 20 dní vyľudnené. (r)