Po dvanástich rokoch krutovlády, po celkovo štyroch vojnách, ktoré vyvolal a riadil, sa zdá, že sa blíži záverečné dejstvo balkánskeho diktátora Slobodana Miloševiča. Americká ministerka zahraničia Madeleine Albrightová v nedeľňajšom populárnom programe TV stanice NBC pod názvom Midpress, stretnutie s tlačou, na otázku moderátora Tima Lusertta, či vláda prezidenta Billa Clintona môže ešte niekedy s Miloševičom rokovať, odpovedala: "Myslím si, že možnosť, že s ním budeme musieť rokovať, stále jestvuje. Ale podstatné je, že čoraz viac ľudí si kladie otázku, či je možné fungovať s niekým, kto je za tým všetkým. Verím, že je politicky zodpovedný za horor prebiehajúci v Kosove. Ľuďom sa podrezávajú hrdlá, strieľajú ich odzadu do hláv, ženy a deti odlúčili od mužov schopných bojovať, natlačili ľudí do nákladiakov, posielajú ich preč, nútia ich pochodovať a konajú sa popravy. Myslím si, že vieme, odkiaľ prichádzajú na toto všetko politické rozhodnutia."
Madeleine Albrightová nie je jedinou vysokou predstaviteľkou USA, ktorá sa takto vyjadrila. Ešte ostrejšie slová použil demokratický senátor Joseph Biden, člen zahraničného výboru, ktorý označil Miloševiča otvorene za vojnového zločinca. Republikánsky senátor Richard Lugar, špecialista na zahraničnú politiku, vyzval amerického prezidenta, aby sa vážne zaoberal otázkou vyslania pozemnej armády do Kosova. A nemecký minister obrany Rudolf Scharping v nemeckej televízii dodal: "V mojich očiach patrí Miloševič pred medzinárodný súd v Haagu, a nie za rokovací stôl."
Tieto názory sa objavili počas veľkonočných sviatkov a viacerí pozorovatelia vidia za nimi jasne sa črtajúcu možnosť na odstránenie Miloševiča z politického života Juhoslávie. Dokonca sa objavili správy, že o tejto možnosti už diskutoval Bill Clinton s členmi svojej národnej bezpečnostnej rady. Uvažuje sa vraj o možnosti, že by Rusi navrhli diktátorovi odstúpenie zo všetkých funkcií výmenou za "menší" trest pred medzinárodným tribunálom v Haagu. Sám Miloševič vraj už poslal svoju rodinu - má jedného syna a dcéru - do exilu na grécky ostrov Kréta. Zatiaľ sa nevie, či s deťmi odletela aj jeho manželka Miriana, ktorá po celý čas dodávala mocichtivému diktátorovi ideologickú výstuž. Je možné, že krajiny NATO už konečne pochopili omyl, akého sa dopustili, keď s ústrednou postavou príšerného balkánskeho krviprelievania a otrasného exodu tisícov kosovských Albáncov, čo možno porovnať len s Hitlerovými praktikami počas druhej svetovej vojny, "ukovali pred časom mierovú dohodu v americkom Daytone. A podľa všetkého chápu, že pokoj na Balkáne zavládne okrem iného až po odstránení Miloševiča z pozícií, ktoré dosiaľ zastáva a v ktorých sa vyžíva… Vyššia intenzita leteckých útokov na jeho strategické a nervové body aj v samotnom Belehrade, prísun vrtuľníkov Apache, známych ako tank - Killers, teda ničiteľov tankov, ktoré majú čoskoro zasiahnuť proti Miloševičovým tankovým jednotkám v Kosove, 2000 amerických vojakov v Albánsku a vážne diskusie o možnosti vyslania pozemných vojsk NATO do tragickej oblasti, to všetko naznačuje, že sa možno priblížil súmrak srbského diktátorského režimu. MICHAL HAVRAN