" Na sebe majú oblečené výrobky popredných amrických firiem produkujúcich džínsové oblečenie a nepohŕdajú ani jedálňami v štýle fast food. Považujú sa však za novodobých ruských vlastencov a kríza v Juhoslávii im v poslednom čase značne pridala na sebavedomí.
"Yankeeovia, vypadnite," skandovali desiatky mladých Rusov, ktorí sa svojím zjavom nijako nelíšia od vrstovníkov v USA či v Európe. Posilnení pivom s vervou hulákali protiamerické heslá. "Túlali sme sa tu a pozrime sa, niečo sa deje. Tak sme sa pridali," hovorí 16-ročná Aljona, študentka prvého ročníka umeleckej školy. Míting vraj brala najprv ako recesiu, keď sa však dozveda, o čo ide, nadchlo ju to. "Samozrejme, sme proti akciám NATO. Kde berú tu drzosť? My im to ukážeme. Sme veľká krajina," povedala pyšne a nadšene sledovala svojich rozohnených kolegov, ktorí medzitým v dave zohnali flašky s atramentom a začali nimi "bombardovať" americkú ambasádu.
Ruská televízia NTV priniesla reportáž zo Srbska, kde sa miestni počítačoví piráti chválili "slovanským súzvukom duší". Spolupracujeme na zničení počítačového systému NATO a ruskí kolegovia sú skotočné jednotky," hovorí v reportáži Srb Dragan. Chváli sa, že na zničenie informačného serveru NATO na adrese www.nato.int. sa podieľali predovšetkým ruskí hackeri.
"Urobilo mi to úprimnú radosť," hovorí Sergej, študent, ktorý si privyrába prácou na počítačoch v redakcii moskovských novín. Aspoň v niečom sme dobrí, hovorí a skepticky pritom hodnotí silácke vyhlásenia generálov a politikov o jadrovej sile ruskej veľmoci. "Hej, Slovan! Už si sa zapísal medzi dobrovoľníkov?" opýtali sa ironicky čitateľov populárne noviny Moskovskij komsomolec. Reagovali na množstvo výziev komunistov, radikálov, ale nepriamo aj dolnej komory ruského parlamentu, aby sa ľudia, ktorí chcú bojovať, hlásili do dobrovoľníckych oddielov formovaných na boje v Juhoslávii.
Skutočnou "jednotkou" je v tomto zmysle vodca Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovskij. Tento škandálny poslanec známy svojimi bombastickými, avšak nie príliš vážne mienenými výrokmi, ohnivo vyzýva na "náležitý odpor zo strany Ruska". Jeho "vtáčikovia", ako označuje svojich stúpencov, by vraj mali ísť v prvej vlne dobrovoľníkov.
Rusko má svoje nadávne skúsenosti s vojnou. V auguste 1996 sa skončili bojové operácie v Čečensku, kde zahynuli stovky civilistov i vojakov a dodnes sa odtiaľ nevrátili všetci zajatci. Situáciu v Juhoslávii však ruská mládež vníma ako akúsi "civilizovanú vojnu". Pripúšťa, že tam takisto hrozí smrť, avšak boj za "bratov-Srbov" chápe ako niečo vznešené.
Na heslá o "slovanskej súdržnosti" dnes prekvapivo reaguje mnoho ruskej mládeže. Po úderoch NATO proti JZR časť z nej tvrdí, že "chce bojovať za správnu vec", ako ich dedovia za druhej svetovej vojny. Američanov, ktorých doteraz svojím spôsobom obdivovali, považujú za nepriateľov pre to, čo sa deje v Srbsku. Je však otázne, či z nich hovorí skutočné nadšenie "pre veľké činy", alebo iba beznádej, ktorú sledujú u svojich rodičov, ktorí celé mesiace nedostávajú výplaty. (ČTK)