Spojené štáty vyšlú do Albánska 24 vrtuľníkov Apache a 2000 vojakov, aby tak podporili rozšírenie leteckých operácií Severoatlantickej aliancie proti Juhoslávii. "Je to logické rozšírenie terajšej vzdušnej operácie. Poskytuje nám to väčšiu presnosť, schopnosť zásahu za každého počasia, vo dne v noci, proti tým druhom zbraní, ktoré juhoslovanská armáda používa nielen na represie voči kosovským Albáncom, ale i na ich vyháňanie z dedín a na ostreľovanie a rozdrvenie týchto dedín," povedal hovorca amerického ministerstva obrany Kenneth Bacon. Zdôraznil, že vyslanie vrtuľníkov Apache "vôbec nie je" krok na rozmiestnenie pozemných síl NATO v Kosove.
Americký minister obrany William Cohen už podpísal rozkaz schvaľujúci vyslanie vrtuľníkov, ktoré by mohli zo základne v Nemecku doraziť do oblasti o niekoľko dní. Rozmiestňovanie vrtuľníkov, o ktoré požiadali velitelia NATO, sa začne po tom, čo tento krok v pondelok formálne schvália orgány NATO. Vrtuľníky Apache vyrábané americkou spoločnosťou McDonnel Douglas sú určené predovšetkým na boj s pozemnými silami a tankmi. Podľa Pentagonu dokážu manévrovať veľmi blízko pri zemi a skrývať sa za stromy, kopce a budovy, takže ich nepriateľ môže len ťažko zasiahnuť zbraňami protivzdušnej obrany.
Tieto vrtuľníky boli široko využívané USA za vojny v Perzskom zálive, kde zničili niekoľko stoviek tankov, obrnených transportérov a ďalších vozidiel. Vyzbrojené sú 30-milimetrovým kanónom, pancierovkou a raketami Hellfire či TOW. Môžu byť nasadené i v noci, pretože sú vybavené elektronickými zamieravačmi a infračervenými objektívmi. (ČTK)