keď bol citeľný najmä výpadok pri dani z pridanej hodnoty, sa pod klesajúce príjmy z daní podpísala predovšetkým absencia dovoznej prirážky. Tá totiž do minuloročného rozpočtu priniesla za prvé tri mesiace 2,9 mld Sk, tento rok pre dodatočné návratky znamenala pre rozpočet dokonca mínusovú položku. Približne 10-percentný výpadok však zaznamenávajú aj výnosy zo spotrebných daní a zhruba rovnaké je aj zníženie daní z príjmov právnických osôb. Pri cle sa príjmy rozpočtu znížili o 16,6 %.
Návrh štátneho rozpočtu na celý rok však s trendom poklesu daňových príjmov neráta. Po minuloročných 153,3 mld Sk totiž tohtoročný rozpočet počíta s daňovými príjmami na úrovni 155,7 mld Sk. Daňové príjmy dosahujú po prvej štvrtine roka 22,7 % celoročného plánu. Najväčšie zaostávanie je pri cle a dani z pridanej hodnoty, najlepšie sa plnia dane z príjmov. Tie sú však ovplyvnené tým, že na konci marca sa podávajú daňové priznania a vyrovnávajú platby daní za minulý rok.
Zlepšenie vývoja daňových príjmov by mali priniesť tzv. dodatočné opatrenia v rozpočte, o ktorých by mala vláda rokovať v polovici apríla. Okrem zvýšenia spotrebných daní a niektorých administratívnych poplatkov by malo do rozpočtu priniesť dodatočné zdroje buď zvýšenie dolnej sadzby DPH zo 6 na 10 % alebo zavedenie 10-percentnej dovoznej prirážky. Uvažuje sa aj o preradení elektrickej energie zo zníženej do riadnej sadzby DPH. Podľa oficiálnych vládnych analýz by zvýšenie DPH prinieslo do tohtoročného rozpočtu 6,9 mld Sk, zavedenie dovoznej prirážky 3,4 mld Sk a zmena sadzby DPH pri elektrickej energii 900 mil. Sk. Plánované zvýšenie spotrebnej dane z uhľovodíkových palív o 0,50 h na liter by prinieslo 500 mil. Sk, zvýšenie o
1 Sk na liter 1 mld Sk. Aj napriek tomu však dodatočné opatrenia nevyriešia všetky problémy rozpočtu. Medzi skryté problémy patrí napríklad skutočnosť, že deficit zdravotných poisťovní, platobnú schopnosť ktorých garantuje štát, je už teraz 4,5 mld Sk a existuje predpoklad jeho ďalšieho zvyšovania. "Kvantifikácia dosahov zavedenia dodatočných opatrení na príjmy štátneho rozpočtu ukazuje, že ani ich úplné uplatnenie nebude postačovať na riešenie uvažovaných zámerov," uvádza sa v analýze návrhu dodatočných opatrení. Na stabilizáciu rozpočtového hospodárenia sa preto spolu s dodatočnými opatreniami navrhuje zásadne znížiť výdavky na štátnu správu, "zásadne a komplexne posúdiť" spôsob financovania a hospodárenia v zdravotníctve, ako aj transformovať sociálnu sféru s cieľom znížiť jej výdavky.