na trhu. Fed tým potvrdil svoju spokojnosť s doterajším vývojom ekonomiky, ktorá už 9 rokov zaznamenáva výborné výsledky. Rast hrubého domáceho produktu v roku 1998 bol 6,1 percenta, čo je najviac za posledných 15 rokov. Napriek dobrým správam o hospodárskom raste vyvolalo vyberanie ziskov japonskými podnikmi najväčšie oslabenie dolára voči jenu za posledné dva mesiace. Dolár oslabil skoro o 2 jeny. Japonské podniky včera vyberali zisky, keďže 31. marec je posledným dňom starého fiškálneho roku. Predaj dolárov v rannom obchodovaní stlačil jeho kurz na hodnotu 118,52 JPY/1 USD z utorkových 120,28 JPY/1 USD.
Oslabenie dolára voči japonskému jenu malo rovnaký efekt aj na kurz voči euru, kde dolár oslabil na 1,0762 USD/1 EUR z predchádzajúcich 1,0732 USD/1 EUR. Dolár proti euru klesol aj napriek posledným údajom o vývoji francúzskej nezamestnanosti, ktorá prekvapujúco stúpla. Posilnením eura získalo aspoň čiastočne svoje predchádzajúce pozície po tom, čo nedávno opäť kleslo vo svojej krátkej histórii na minimum. Okrem miery zamestnanosti aj stále sa množiace vyhliadky spomalenia ekonomického rastu krajín Európskej menovej únie, či dokonca jej prepad do recesie podporujú úvahy o znížení úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB). ECB ešte stále odoláva stupňujúcim sa tlakom, aby uvoľnila svoju menovú politiku. Ďalším rizikom pre spoločnú európsku menu však naďalej ostáva Francúzsko, kde by 8. apríla mali byť zverejnené výsledky spotrebiteľskej dôvery. Tie doteraz mali najpokojnejší priebeh v Európe, ale predbežné výsledky poukazujú na to, že tieto údaje budú slúžiť ako ďalší argument, aby ECB upravila svoje sadzby smerom nadol.
Banc of Canada, kanadská centrálna banka, včera znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov z pôvodných 5,25 percenta na 5 percent.
Včera boli zverejnené aj predbežné výsledky rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v Maďarsku. Podľa údajov štatistického úradu bol rast maďarského HDP v minulom roku 5,1 percenta, čím sa maďarská ekonomika stala najrýchlejšie sa rozvíjajúcou v strednej Európy. Prvenstvo v regióne by krajine mohlo pomôcť pri získavaní ďalších zahraničných investícií, čo by mohlo podporiť záujem o forint. Ten sa včera voči euru obchodoval po 254,42 HUF/1 EUR. Česká mena v priebehu včerajšieho obchodovania oslabila, keď sa pohybovala v pásme od 38,405 CZK/1 EUR až po úroveň 38,73 CZK/1 EUR.
Medzinárodný menový fond (MMF) včera odsúhlasil druhú tranžu záchranného balíka pre Brazíliu, vo výške 4,9 mld USD. Tento úver má pomôcť krajine, aby sa dostala z najväčšej finančnej krízy od druhej svetovej vojny. Podľa slov predstaviteľov MMF nemožno očakávať, že sa situácia v krajine obráti k lepšiemu v najbližšom období, ale v roku 2000 by mohla Brazília zaznamenať rast výkonu ekonomiky. Na tento rok však fond očakáva ešte 3,5 až 4-percentný pokles produkcie.