BRATISLAVA (SME - mn) - Tvorcovia menovej politiky v USA v noci na včera rozhodli o ponechaní kľúčovej úrokovej sadzby na nezmenenej úrovni 4,75 %. Rozhodnutie Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) odzrkadľuje spokojnosť s doterajším vývojom ekonomike, ktorá podľa americkej centrálnej banky nebude v najbližšom období vystavená výraznejším inflačným tlakom. FOMC naposledy znížil svoju hlavnú úrokovú sadzbu v novembri minulého roku.
Zástupcovia centrálnej banky v USA vyjadrili v posledných dňoch svoju spokojnosť so stavom ekonomiky po tom, ako medzi septembrom a novembrom minulého roku došlo k výraznému zníženiu referenčnej úrokovej sadzby o tri štvrtiny percentuálneho bodu, čím sa úročenie amerického dolára dostalo na najnižšiu úroveň za posledné štyri roky a napomohlo robustnému rastu výkonnosti celej národnej ekonomiky USA, vrátane jej akciového trhu. Prvý muž Fedu (rezervnej banky) Alan Greenspan prednedávnom označil vývoj americkej ekonomiky v minulom roku za "impozantný", charakteristický vysokým rastom hrubého domáceho produktu (HDP), nízkou mierou nezamestnanosti a takmer nulovou infláciou. Podľa posledných oficiálnych údajov vzrástol americký HDP v štvrtom štvťroku 1998 na ročnej báze o 6,1 %, čo je najviac za posledných 15 rokov. Spotrebiteľské ceny vzrástli za posledné tri mesiace o 0,1 %, na ročnej báze zaznamenali nárast o 1,6 %. Do historických análov sa tak rok 1998 zapísal ako v poradí deviaty rok expanzie americkej ekonomiky a podľa odhadov analytikov nemusí byť posledný. Pre index podnikateľskej dôvery, ktorý monitoruje očakávania korporátnej Ameriky, znamenal marec piaty mesiac nepretržitého rastu a jeho hodnota 139,9 bodu je najvyššia od júla minulého roku. Podľa oficiálneho vyhlásenia Conference Board, inštitútu, ktorý každý mesiac kalkuluje index podnikateľskej dôvery, počítajú americké podniky s pokračujúcim silným rastom ekonomiky a nízkou mierou inflácie.
Výška úrokovej sadzby je základom pre určenie prakticky všetkých finančných nákladov v ekonomike - od hypotekárnych záložných listov, cez kreditné karty až po štátne cenné papiere. K znižovaniu úrokovej sadzby pristupuje centrálna banka spravidla s cieľom oživenia hospodárskeho rastu, zvyšovanie má ekonomický rast spomaliť.